RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kilogramy bursztynu na budowie Mierzei Wiślanej

Wydobyto około 17 kg bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej (fot.pixabay.com)
Wydobyto około 17 kg bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej (fot.pixabay.com)

W trakcie robót budowlanych przy przekopie Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu – poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To jednak wydobycie poza złożem tego kruszcu.

Przekop Mierzei Wiślanej. „Kosztuje tyle, ile budowa 60 km drogi ekspresowej”

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Warmii, dla Elbląga i całego regionu – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu...

zobacz więcej

„W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z Budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - Część I wydobyto około 17 kg omawianego surowca (bursztynu - red.)” – napisano w odpowiedzi na interpelację. Jak dodano, przeznaczenie bursztynu zostanie ustalone do końca realizacji pierwszego etapu robót.

Resort przypomina, że prace prowadzone na terenie Mierzei Wiślanej nie są związane z eksploatacją złoża bursztynu na podstawie koncesji geologicznej, a są jedyne związane z budową przekopu.

„Przedmiotowa inwestycja nie zakłada wydobywania złóż kopalin w tym bursztynu i ich gospodarczego wykorzystania. Ponadto w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ogranicza niezbędną do wykonania ilość robót ziemnych. Dotychczasowe wydobycie niewielkiej ilości bursztynu nastąpiło zatem przy okazji prowadzenia w obszarze ww. inwestycji robót ziemnych, które nie dochodzą do poziomu złoża” – dodano.

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 roku. Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

Czytaj także: „Opozycja ma kłopot z patriotyzmem gospodarczym i będzie obśmiewać wszystko”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej