RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężny wyciek danych o użytkownikach Facebooka. Także kilku milionów z Polski

Kolejna afera związana z Facebookiem (fot. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration)
Kolejna afera związana z Facebookiem (fot. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration)

Dane osobowe ponad pół miliarda użytkowników Facebooka w sobotę pojawiły się w internecie za darmo. Opublikowano je na jednym z forów hakerskich – co zauważył ekspert ds. cyberprzestępczości i dyrektor firmy Hudson Rock Alon Gal, który wyciek danych odkrył już w styczniu. Jakie dane wykradziono? Sprawa dotyczy także blisko 2,7 mln użytkowników z Polski.

Facebook gromadził dane biometryczne. Firmie grozi wielomiliardowa kara

Sąd w San Francisco orzekł, że Facebook nielegalnie gromadził dane milionów użytkowników, korzystając z funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach....

zobacz więcej

RzecznikFacebooka w krótkim oświadczeniu poinformował, że platforma społecznościowa wie o sprawie, ale… nie jest to nic nowego. „To stare dane, o których informowaliśmy wcześniej w 2019 roku. Znaleźliśmy i naprawiliśmy ten problem w sierpniu 2019” – tłumaczy.

W tamtym czasie serwis usunął usterkę, która umożliwiała wyciek informacji. Jednak, gdy dane zostaną wykradzione, firma ma ograniczone możliwości, aby powstrzymać ich rozprzestrzenianie się w sieci.

Jakie dane wykradziono?


Wyciek obejmuje dane osobowe 533 milionów użytkowników Facebooka, takie jak numery telefonów, identyfikatory Facebook (nadawane każdemu z użytkowników), lokalizacje, daty urodzenia, biogramy, a w niektórych przypadkach także adresy email.

Alon Gal wskazuje, że bazy danych, zwłaszcza jeśli są tak duże lub rzadkie, nie są często szeroko udostępniane od razu, bo osoby, które nimi dysponują, próbują zarobić na nich tak długo, jak to możliwe.

Jak wynika z opublikowanego przez eksperta zestawienia, wyciek dotyczy także blisko 2,7 mln użytkowników z Polski. Teraz całą bazę opublikowano za darmo na forum hakerskim, dzięki czemu jest dostępna niemal dla każdego.

Zobacz także: Awaria na Facebooku. Są problemy z wysyłaniem wiadomości

źródło:
Zobacz więcej