RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Salvini: Polska stanowi tamę dla rosyjskich ambicji

Matteo Salvini skomentował spotkanie w Budapeszcie (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
Matteo Salvini skomentował spotkanie w Budapeszcie (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi ocenił, że lewica, krytykująca go za spotkanie z premierami Węgier Viktorem Orbanem i Polski Mateuszem Morawieckim w Budapeszcie, ma „obsesję” na jego punkcie. Zwrócił uwagę na znaczenie Polski w NATO jako tamy dla „rosyjskich ambicji”.

Orban: Zgadzamy się z polskim premierem i szefem włoskiej Ligi w ważnych kwestiach

Osiągnęliśmy jednomyślność z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i szefem włoskiej Ligi Matteo Salvinim w takich kluczowych kwestiach jak...

zobacz więcej

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” Salvini oświadczył: „Na COVID-19 jest szczepionka, niestety na chorobę na punkcie Salviniego nie ma. Oni mają obsesję”. Odniósł się w ten sposób do głosów krytyki za jego rozmowy w stolicy Węgier.

Jak ocenił, dla jego przeciwników „problemem nie jest COVID-19, ale Salvini”.

„Kraj o fundamentalnym znaczeniu”


„Tego rodzaju postawa oznacza ignorancję, prowincjonalizm i przede wszystkim rasizm ze strony lewicy. Spotkałem się z premierami dwóch krajów, przyjaciół Włoch, z którymi utrzymywana jest bardzo ważna wymiana handlowa i relacje kulturalne oraz gospodarcze. Polska jest krajem NATO o fundamentalnym znaczeniu, stanowi tamę dla rosyjskich ambicji” – stwierdził szef współrządzącej Włochami Ligi.

Rozmowy z Fideszem i włoską Ligą. „Węgrzy i Włosi pod przymusem”

Węgrzy i Włosi są w sytuacji pewnego przymusu, natomiast my działamy w ramach naszej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; oczywiście...

zobacz więcej

„Kiedy rozmawiam z Izraelem, to nie jest dobrze, kiedy z Polakami nie jest dobrze, ze Stanami Zjednoczonymi też nie. Zaatakowali mnie nawet wtedy, kiedy spotkałem się z ministrami z San Marino” – powiedział Salvini.

Zapowiedź spotkania w Warszawie
Salvini zapowiedział, w nawiązaniu do relacji z Polską i Węgrami: „W maju dojdzie do spotkania w Warszawie w poszerzonym gronie, a potem we Włoszech. To jest projekt na rzecz powołania ważniejszej grupy europejskiej, by zjednoczyć rodzinę dusz dziś podzielonych”.

„Jeśli każdy zrobi krok ku drugiemu, możemy stworzyć blok alternatywny dla socjalistów” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: „Polska i Węgry są blisko sukcesu”. Orban po spotkaniu z Morawieckim i Kaczyńskim

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej