RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zablokowany spis powszechny 2021? Rzeczniczka GUS wyjaśnia, co należy zrobić

Formularz internetowy to niejedyna możliwość wzięcia udziału w spisie powszechnym (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Formularz internetowy to niejedyna możliwość wzięcia udziału w spisie powszechnym (fot. PAP/Marcin Bielecki)

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. Podstawową formą przeprowadzanego badania jest „samospis” internetowy – do której zachęca Główny Urząd Statystyczny. Okazuje się, że możliwe jest zablokowanie udziału w ankiecie lub jej błędne wypełnienie przez osoby niepowołane. W rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka prasowa GUS Karolina Banaszek przyznaje, że Urząd wie o sprawie. Wyjaśnia, co zrobić w przypadku problemów.

Rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak wziąć udział w badaniu?

1 kwietnia o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale –...

zobacz więcej

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadzany jest co 10 lat. Udział w nim jest obowiązkowy. Dotyczy on wszystkich mieszkańców kraju, w tym cudzoziemców mieszkających w Polsce, a także tych osób, które w trakcie spisu będą przebywać za granicą.

O tym, jakie pytania znajdują się w spisie powszechnym, pisaliśmy na portalu tvp.info w przededniu uruchomienia badania.

Logowanie do aplikacji spisowej. Potrzebny PESEL i…


Od czwartku, kiedy ruszył spis, wzięło w nim udział już tysiące Polaków. Tylko w ciągu pierwszych 12 godzin spisało się ponad 30 tys. osób – informował wówczas prezes GUS Dominik Rozkrut.

Metodami uzupełniającymi będą spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

Jak jednak informują internauci, pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa logowania do aplikacji internetowej na stronie spis.gov.pl, za pośrednictwem której można wziąć udział w badaniu. Jedną z opcji logowania jest podanie numeru PESEL i nazwiska panieńskiego. Problem w tym, że obie dane są niekiedy łatwe do pozyskania przez osoby niepowołane.


Jeśli ktoś zaloguje się w tej sposób, może założyć hasło do logowania, odcinając uprawnioną osobę od możliwości wypełnienia kwestionariusza spisowego. Co gorsze, może także uzupełnić ankietę, podając nieprawdziwe dane, za co… grozi grzywna do 5 tys. zł lub nawet do dwóch lat więzienia.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami?


Sprawę opisuje m.in. portal niebezpiecznik.pl, który przygotował dwie rekomendacje, tymczasowo rozwiązujące problem:

• jak najszybciej zalogować się na swoje konto i ustawić hasło, blokując dostęp osobom niepowołanym;

• zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego – co blokuje logowanie przez PESEL.


GUS zna problem. Logowanie do spisu powszechnego 2021

GUS: Pytanie o religię w spisie powszechnym ma charakter dobrowolny

Pytanie o religię w spisie powszechnym w 2021 r. ma charakter dobrowolny i nie narusza zasady wolności sumienia i wyznania – zapewnia prezes...

zobacz więcej

O komentarz zwróciliśmy się do rzeczniczki Głównego Urzędu Statystycznego. W rozmowie z portalem tvp.info Karolina Banaszek przyznaje, że widzi komentarze internautów i dyskusje na temat sposobu logowania do spisu powszechnego.

– Jesteśmy świadomi tej sytuacji. Warto podkreślić, że każda osoba, która zauważy problem podczas własnej próby logowania lub fakt udzielenia w nim odpowiedzi przez osoby niepowołane, może skontaktować się z Głównym Urzędem Statystycznym i zgłosić nam swoje zastrzeżenia – podkreśla rzeczniczka GUS. Jak wyjaśnia, kontakt możliwy jest za pośrednictwem infolinii: (22) 279 99 99 lub formularza kontaktowego dostępnego w zakładce „Kontakt” na stronie spisu.

Tymczasowe rozwiązanie jest więc takie, że po zgłoszeniu problemów konsultanci pomogą w odblokowaniu dostępu do aplikacji spisowej lub w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pytania. Niewykluczone jednak, że GUS zdecyduje się na zmianę w opcjach logowania .

Narodowy spis powszechny to największe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie i na określonym terytorium. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie podejmowane są najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Czytaj więcej: Co to znaczy, że spis powszechny jest „obowiązkowy”?

źródło:
Zobacz więcej