RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

13–latek zastrzelony przez policjanta. Co się dzieje z nagraniem zdarzenia?

Jeden z funkcjonariuszy strzelił chłopcu w klatkę piersiową (fot. PAP/EPA/BRENDAN DAVIS)
Jeden z funkcjonariuszy strzelił chłopcu w klatkę piersiową (fot. PAP/EPA/BRENDAN DAVIS)

13–letni Adam Toledo z Chicago zmarł w wyniku rany postrzałowej w starciu z policją. Incydent został określony jako „konfrontacja z użyciem broni”.

Waszyngton: Atak nożownika pod Kapitolem. Padły strzały. Są ofiary śmiertelne

Ulice otaczające Kapitol w Waszyngtonie, gdzie znajduje się siedziba Kongresu USA, zostały zamknięte po tym, jak kierowca staranował samochodem...

zobacz więcej

Biały 13–latek mieszkał w Little Village, w większości latynoskiej części dzielnicy West Side – podał w czwartek dziennik „USA Today”. W następstwie zastrzelenia chłopca funkcjonariusz został przeniesiony do służby administracyjnej.

„Adam miał wiele marzeń, których nigdy nie spełni. Jak na ironię jednym z jego marzeń było zostać policjantem” – pisała matka nastolatka Elizabeth Toledo na stronie GoFundMe. Jest to platforma umożliwiająca ludziom zbieranie pieniędzy na różne cele, w tym w następstwie wypadków i chorób.

Gazeta „USA Today”, powołując się na zeznania policji, podała, że funkcjonariusze ścigali pieszo dwie uciekające osoby, co „doprowadziło do konfrontacji”. Jeden z funkcjonariuszy strzelił chłopcu w klatkę piersiową. Dziecko zmarło na miejscu.

Według policji funkcjonariusze znaleźli tam broń.

Na Twitterze rzecznik policji Tom Ahern nazwał zajście „konfrontacją z użyciem broni”. Przedstawił również zdjęcie pistoletu. Jak dodał, inny pochwycony mężczyzna przebywa w areszcie.


Strzały w biurowcu. Zabójca znał wszystkie ofiary

Zabójca, który zabił cztery osoby w biurowcu w mieście Orange w południowej Kalifornii, znał wszystkie swoje ofiary: dwie kobiety, mężczyznę i...

zobacz więcej

Jest nagranie wideo


Agencja zajmująca się dochodzeniem w sprawie wykroczeń policji, Chicago Civilian Office of Police Accountability (COPA), informowała, że incydent został zarejestrowany kamerą policjanta. Ponieważ jednak Toledo był nieletni, nagrania nie można udostępnić bez nakazu sądowego.

„Materiały, które mogą zostać udostępnione, zostaną przekazane w ciągu 60 dni od zdarzenia zgodnie z miejskimi zasadami udostępniania filmów wideo” – powiadomiła COPA.

Szef policji w Chicago, David Brown, portretował incydent jako „śmiertelne spotkanie między jednym z naszych a nieletnim”. W jego opinii policjanta napawa to „największym lękiem”, jakiego może doświadczyć podczas wypełniania obowiązków.

– Niestety, ten lęk się urzeczywistnił. (...) Każda utrata życia jest tragiczna, a zwłaszcza jeśli dotyczy młodzieży – ocenił Brown.

Szef policji złożył kondolencje rodzinie Toledo i powiedział, że jego departament „w pełni popiera” dochodzenie COPA oraz „zdecydowanie” wzywa do publikacji wideo – w tym nagrań z kamery policjanta.

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot tweetowała czwartek, że „niezwykle ważne” jest, aby COPA udostępniła filmy rodzinie, a następnie zaprezentowała je publicznie, „tak szybko, jak to możliwe”. Dodała, że kluczowa jest „przejrzystość i szybkość”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej