RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II

Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Polski papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowy dla Kościoła w Polsce i na świecie.

„Jan Paweł II - Papież dialogu”. Wystawa w berlińskiej bazylice

Wystawę „Jan Paweł II – Papież dialogu” przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Składa się na...

zobacz więcej

Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Posługę sprawował ponad 26 lat.

Pontyfikat Jana Pawła II był obfity pod względem liczby dokonanych beatyfikacji i kanonizacji. Ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX, a także 482 świętych, w tym 11 Polaków.

Jan Paweł II był autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio i tysięcy listów papieskich.

Polski papież opublikował także kilka książek, w tym przetłumaczoną na 40 języków, uznaną za światowy bestseller „Przekroczyć próg nadziei”, a także „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy!”, „Tryptyk rzymski”, „Pamięć i tożsamość”. Już w 2005 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Zobacz także: Premier: Za pontyfikatu Jana Pawła II Kościół otworzył podwoje dla ludzkości jak nigdy dotąd

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej