RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Andżelika Borys ma być oficjalnie oskarżona

Przewodnicząca ZPB Andżelika Borys została zatrzymana 25 marca (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Przewodnicząca ZPB Andżelika Borys została zatrzymana 25 marca (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Prezes Związku Polaków na Białorusi może dziś usłyszeć zarzuty. Andżelika Borys jest przetrzymywana w areszcie w Mińsku wraz z trojgiem innych członków Zarządu Głównego organizacji.

Represje na Białorusi. Kolejny polski lider prawdopodobnie oskarżony

Polski dziennikarz i aktywista działający na Białorusi Andrzej Poczobut prawdopodobnie został postawiony w stan oskarżenia. Niezależne białoruskie...

zobacz więcej

Oprócz Andżeliki Borys zarzuty może usłyszeć Irena Biernacka. Z liderkami polskiej mniejszości mają się spotkać adwokaci. Wczoraj Maria Tiszkowska została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Prawdopodobnie akt oskarżenia został sformułowany również wobec Andrzeja Poczobuta.

Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Orechwo przypomniała w rozmowie z Polskim Radiem, że liderzy polskiej mniejszości byli wcześniej zatrzymywani, ale obecne zarzuty są niezrozumiałe. – Mieliśmy areszty i sprawy administracyjne. Ale ta sytuacja jest dla nas niezrozumiała absolutnie. Związek Polaków jest organizacją apolityczną, kulturalno-oświatową i tylko taką działalność prowadzimy – powiedziała Andżelika Orechwo.

Czworo liderów polskiej mniejszości po zatrzymaniu 25 marca zostało przewiezionych do aresztu w Mińsku. Zarzuty wobec nich są związane z upamiętnianiem na Białorusi polskiego podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy wyklętych.

Zobacz takżeRepresje na Białorusi. Polska aktywistka usłyszała zarzuty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej