RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nord Stream 2: Rosjanie twierdzą, że są prowokowani przez m.in. okręty wojenne

Statek „Fortuna” ukłądajacy rurociąg Nord Stream 2 (fot. arch PAP/ Bernd Wüstneck/dpa-Zentralbild/dpa)
Statek „Fortuna” ukłądajacy rurociąg Nord Stream 2 (fot. arch PAP/ Bernd Wüstneck/dpa-Zentralbild/dpa)

Operator Nord Stream 2 oświadczył, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji ze strony okrętów wojennych, statków rybackich i polskiego samolotu PZL Mielec typu M-28, który lata na niedużej wysokości. Poinformował o tym w imieniu spółki Andriej Minin.

Moskwa mówi o zniszczeniu Ukrainy. NATO zaniepokojone koncentracją wojsk

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że ci, którzy będą próbowali wywołać nową wojnę w Donbasie, doprowadzą do...

zobacz więcej

Minin powiedział, że jednostki układające gazociąg są obiektem zaplanowanych i przygotowanych wcześniej prowokacji „z wykorzystaniem jednostek rybackich, okrętów wojennych i samolotów”. Oznajmił, że loty na niedużej wysokości prowadzi też polski samolot MZL Mielec typu M-28, służący do wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych (media rosyjskie podały jego nazwę jako: PZL-Mielec M-28B1 Rbi).

Celem tych działań, dodał, „jest przeszkodzenie w ukończeniu układania gazociągu”.

Spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu, potwierdziła informacje o prowokacjach.

Kto buduje Nord Stream 2?


Rosyjskie jednostki znajdują się na Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Duńska Agencja Morska zapowiedziała w marcu, że do końca września 2021 r. dwie jednostki, Akademik Czerski i Fortuna, będą pracować przy układaniu dwóch nitek Nord Stream 2. Statkom tym towarzyszą jednostki pomocnicze.

Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Gazociąg ma transportować rocznie po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu i rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej