RAPORT

Tusk kontra Tusk

Moskwa mówi o zniszczeniu Ukrainy. NATO zaniepokojone koncentracją wojsk

Według Siergieja Ławrowa do wojny podżega „Zachód na czele z USA” (fot. PAP/EPA/YONHAP)
Według Siergieja Ławrowa do wojny podżega „Zachód na czele z USA” (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że ci, którzy będą próbowali wywołać nową wojnę w Donbasie, doprowadzą do zniszczenia Ukrainy. O podburzanie do konfliktu oskarżył „Zachód na czele z USA”. Zaniepokojenie zwiększoną obecnością wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą wyraził Sojusz Północnoatlantycki.

Ukraina alarmuje: Rosja gromadzi wojsko na granicy

Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą – oświadczył we wtorek szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan...

zobacz więcej

– Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział nie tak dawno, ale te słowa są aktualne też dzisiaj, że ci, którzy będą próbowali wywołać nową wojnę w Donbasie, zniszczą Ukrainę – oświadczył Ławrow w rosyjskiej telewizji Pierwyj Kanał.

– Według informacji, które są publikowane w mediach, wojskowi w większości rozumieją zgubność wszelkich działań wywołujących gorący konflikt. Mam wielką nadzieję, że nie będą ich podburzać politycy, których z kolei będzie podburzać Zachód na czele z USA – dodał szef rosyjskiej dyplomacji, cytowany przez agencję TASS.

Rosja kieruje wojska w stronę granicy


We wtorek szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak na nadzwyczajnej sesji parlamentu poświęconej zaostrzeniu się sytuacji w Donbasie powiedział, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Tego dnia także ukraińscy deputowani przegłosowali oświadczenie, w którym wezwali Rosję do natychmiastowego zakończenia działań bojowych w Donbasie i przestrzegania zawieszenia broni.

Zaniepokojony zwiększoną obecnością rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą jest także Sojusz Północnoatlantycki. Przedstawiciel NATO w rozmowie z Agencją Reutera wskazał, że to Moskwa osłabia wysiłki zmierzające do normalizacji sytuacji w Donbasie. W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że ruchy rosyjskich wojsk nie powinny niepokoić innych krajów i że Rosja przemieszcza swoje siły według własnego uznania. – Federacja Rosyjska podejmuje konieczne środki, by zagwarantować bezpieczeństwo swoich granic – oznajmił rzecznik Putina.

W walkach w Donbasie giną ludzie


W miniony piątek, 26 marca, w ostrzale w Donbasie zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a dwóch zostało rannych. To największe jednorazowe straty od początku rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca ubiegłego roku. Od początku 2021 roku w Donbasie w walkach z prorosyjskimi separatystami i w wybuchach zginęło 22 ukraińskich żołnierzy, a od wejścia w życie rozejmu - 26.

-> Przeczytaj także: Sekretarz stanu USA potwierdza wsparcie dla Ukrainy „w obliczu trwającej agresji Rosji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej