RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rodziny wysyłają przesyłki z prochami bliskich. W Polsce jest to zabronione

Nadawanie urn z prochami na terenie Polski jest niedozwolone (fot. Shutterstock)
Nadawanie urn z prochami na terenie Polski jest niedozwolone (fot. Shutterstock)

Pocztowcy interweniowali w sprawie dostarczenia przesyłki z zagranicy przed zaplanowanym pogrzebem. Znajdowała się w niej urna z prochami zmarłej osoby. – To wyjątkowe sytuacje i staramy się pomagać naszym klientom, chociaż podkreślamy, że nadawanie tego typu przesyłek na terenie Polski jest niedozwolone – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

W Polsce rośnie zainteresowanie streamingami pogrzebów. Powodem nie jest tylko koronawirus

COVID-19 wymusił powstanie na polskim rynku nowej usługi – streamingów pogrzebów. Restrykcje pandemiczne, strach przed chorobą,  a także zwykłe...

zobacz więcej

Infolinia Poczty Polskiej przyjęła niedawno zgłoszenie zdenerwowanej klientki o braku przesyłki nadanej w USA, w której znajduje się urna z prochami bliskiej osoby. Przesyłka, zdaniem rodziny, powinna znajdować się w Polsce i zostać doręczona przed zaplanowanym pogrzebem. Niestety, z powodu restrykcji związanych z pandemią przewoźnik zredukował częstotliwość połączeń lotniczych, w wyniku czego przesyłka wciąż znajdowała na lotnisku tranzytowym w Helsinkach, czekając na transport do Polski.

Po otrzymaniu zgłoszenia pracownik Działu Reklamacji Zagranicznych Poczty Polskiej poprosił o wsparcie stronę fińską i przesyłka trafiła do warszawskiej sortowni, gdzie została potraktowana w sposób priorytetowy, tak aby jak najszybciej kurier mógł ją dostarczyć oczekującej rodzinie.

Przesyłki z urną


– To kolejna tego typu interwencja polskich pocztowców, szukających poza granicami kraju przesyłki z urną. W takich sytuacjach robimy co w naszej mocy, aby pomóc rodzinom pochować godnie prochy zmarłego bliskiego – informuje PP.

Podobne sytuacje już się zdarzały. W jednym przypadku przesyłka została dostarczona pod wskazany adres, jednak rodzina osoby zmarłej spodziewała się odbioru w innej lokalizacji i była przekonana, że paczka zaginęła. Poczta pomogła w ustaleniu miejsca, w którym znajduje się urna.

W kolejnym przypadku kurier dostarczył taką szczególną przesyłkę prosto do kaplicy pogrzebowej, aby pochówek mógł odbyć się w zaplanowanym terminie.

Tam zobaczysz „Świętego Graala”. Kraj cennych relikwii Wielkiego Tygodnia

Hiszpania należy do krajów o największej liczbie relikwii związanych w Wielkim Tygodniem – przypomina w Wielki Czwartek tamtejszy dziennik „ABC”. W...

zobacz więcej

Wyjątkowe sytuacje


– To wyjątkowe sytuacje i staramy się pomagać naszym klientom, chociaż podkreślamy, że nadawanie tego typu przesyłek na terenie Polski jest niedozwolone.Realizujemy je z uwagi na zagraniczne miejsce nadania oraz szczególne znaczenie dla klientów – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Wysyłanie urny z prochami jest dopuszczalne w niektórych krajach. Często zdarza się, że takie przesyłki wysyłane są w zwykłych paczkach, bez dodatkowych oznaczeń. W sytuacji obecnych ograniczeń ich transport może się przedłużyć, co powoduje duży niepokój rodziny, która zaplanowała już pochówek. Poczta Polska przestrzega przed wysyłką, przypominając o niedopuszczalności tego typu nadań na terenie naszego kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej