RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Represje na Białorusi. Polska aktywistka usłyszała zarzuty

Maria Tiszkowska została zatrzymana 25 marca (fot. PAP/EPA/STR, zdj. ilustracyjne)
Maria Tiszkowska została zatrzymana 25 marca (fot. PAP/EPA/STR, zdj. ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Działająca na Białorusi polska aktywistka Maria Tiszkowska została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Mieszkanka Wołkowyska jest jedną z czworga liderów Związku Polaków na Białorusi zatrzymanych 25 marca. Zarzuty są związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym Żołnierzy Wyklętych.

Andrzej Poczobut zatrzymany na Białorusi

Milicja zatrzymała w Grodnie członka zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Białoruskie...

zobacz więcej

Portal internetowy znadniemna.pl napisał, że informacje dotyczące losu Marii Tiszkowskiej mogą świadczyć o tym, iż dziś lub jutro formalne zarzuty usłyszą też pozostali działacze Związku Polaków na Białorusi przetrzymywani w mińskim areszcie. Chodzi o Andżelikę Borys, Irenę Biernacką i Andrzeja Poczobuta.

„W stosunku do nich prawdopodobnie również zostanie wybrany środek zapobiegawczy w postaci aresztu” - napisano na portalu.

Redaktor naczelny białoruskiej gazety „Nasza Niwa” Jahor Marcinowicz powiedział Polskiemu Radiu, że kontrowersje związane z działalnością Żołnierzy Wyklętych na terenach zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską powinni ocenić historycy. Nie powinni jednak być sądzeni liderzy polskiej mniejszości.

– Ta sprawa jest poważna, gdyż ludzie przebywają za kratami w aresztach. Ale oczywiście ta sprawa jest wyssana z palca – mówi Jahor Marcinowicz.

-> Przeczytaj także: IPN podważył wyniki śledztwa ws. Romualda Rajsa „Burego”

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanych liderów polskiej mniejszości za więźniów politycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej