RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister obrony: USA będą kontynuować relacje wojskowe z Polską

Wzmocniona obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Wzmocniona obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Stany Zjednoczone będą kontynuować relacje wojskowe z Polską. Na antenie Programu 1. Polskiego Radia poinformował, że w tej sprawie rozmawiał z nowym sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Szef MON mówił też o współpracy polsko-amerykańskiej w świetle Nord Stream 2.

Szczerski i Soloch rozmawiali z doradcą prezydenta USA [WIDEO]

Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej - oświadczył w środę prezydencki minister Krzysztof...

zobacz więcej

Mariusz Błaszczak powiedział, że Lloyd Austin zapewnił go o kontynuacji wzmacniania wojskowej amerykańskiej obecności w Polsce. – Mamy wszyscy do czynienia z epidemią. Musimy przejść ten trudny czas. Jesteśmy aktywni: teraz proces szczepień – powiedział Błaszczak w I Programie Polskiego Radia.

Jak podkreślił, to „przede wszystkim stworzenie możliwości do szybkiego przyjęcia nawet 20 tys. żołnierzy amerykańskich”.

– To jest to zadanie, które zostało ustalone w ramach podpisanej umowy o wzmocnionej obecności amerykańskich żołnierzy 15 sierpnia ubiegłego roku – zaznaczył szef MON.

Minister Błaszczak dodał, że o ścisłych relacjach polsko-amerykańskich świadczą m.in. zakupy systemu rakietowego Patriot, rakiet Himars czy samolotów F-35. Jak wskazał, o dobrych relacjach świadczy także mianowanie generała Adama Joksa na stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Ma on informować sztab NATO o sytuacji na wschodniej flance sojuszu.

USA ws. budowy gazociągu Nord Stream 2


Minister obrony narodowej powiedział także, że cieszy go postawa nowej administracji Stanów Zjednoczonych, która sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2. Wyraził jednocześnie zaniepokojenie brakiem reakcji na kontynuację tej inwestycji.

Prezydent ratyfikuje umowę o współpracy obronnej między Polską a USA

Prezydent Andrzej Duda ratyfikuje w poniedziałek polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Tym samym umowa wejdzie w życie –...

zobacz więcej

Szef MON podkreślił, że również w Niemczech określa się Nord Stream 2 jako projekt polityczny a nie gospodarczy.

– Niemcy wciąż ten projekt realizują, chociaż wśród polityków niemieckich też możemy znaleźć wypowiedzi mówiące, że ten projekt mam charakter polityczny, a nie gospodarczy; że powinien być zatrzymany. To rzeczywiście jest poważny rys dla współpracy euroatlantyckiej – ocenił.

Polska sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z krajami Europy Zachodniej. Zdaniem polskiej dyplomacji inwestycja uzależni Europę od rosyjskiego gazu i pozwoli Rosji w większym stopniu wpływać na europejską politykę. gazociągu Nord Stream 2.

Swój sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2 wyraziła też administracja USA kierowana przez poprzedniego prezydenta. Prezydent Joe Biden podtrzymał to stanowisko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej