RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozmowy z Fideszem i włoską Ligą. „Węgrzy i Włosi pod przymusem”

Węgrzy i Włosi są w sytuacji pewnego przymusu, natomiast my działamy w ramach naszej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; oczywiście miło nam będzie zaprosić Fidesz do EKR-u – ocenił w TVP Info europoseł PiS Ryszard Legutko, komentując w czwartek zaplanowane rozmowy PiS z Fideszem i włoską Ligą.

PiS i Fidesz w PE krytykują słowa europosłanki

Delegacje PiS i węgierskiego Fideszu do Parlamentu Europejskiego skrytykowały we wspólnym oświadczeniu słowa holenderskiej eurodeputowanej Sophie...

zobacz więcej

W Budapeszcie dojdzie w czwartek do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Węgier i lidera Fideszu Viktora Orbana oraz lidera włoskiej Ligi, byłego wicepremiera Matteo Salviniego – mają rozmawiać o przyszłości prawicy w Parlamencie Europejskim.

Według spekulacji medialnych w wyniku rozmów może dojść do utworzenia nowej frakcji w europarlamencie. Pomysł ten krytykuje opozycja, w tym Platforma Obywatelska. Jej przedstawiciele wchodzą w skład Europejskiej Partii Ludowej (EPL), którą opuścił w ostatnich tygodniach węgierski Fidesz.

Legutko: Przed kolejnymi wyborami nic się nie narodzi


Europoseł PiS podkreślał, że niezależnie od ustaleń czwartkowego spotkania arytmetyka w Parlamencie Europejskim będzie taka, jaka została ustalona w wyniku wyborów, a do kolejnych wyborów – zdaniem Legutki – „nic nowego się nie narodzi”. Podkreślał, że wszyscy trzej liderzy – Morawiecki, Orban i Salvini oraz ich partie mają inne pozycje, status.

Fidesz członkiem EKR? Krasnodębski: nie ma przeszkód

– Nie ma przeszkód, by Fidesz mógł stać się członkiem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim; potrzebna...

zobacz więcej

– Punkt dojścia jest podobny, czyli stworzenie alternatywy konserwatywnej, ale punkt wyjścia jest inny. My jesteśmy w grupie politycznej (Europejscy Konserwatyści i Refomatorzy), która istnieje, działa od wielu lat, jest dobrze ustabilizowana. Jeśli chodzi o Fidesz, to oni po wyjściu z EPL-u są nigdzie, w politycznej próżni, natomiast Salvini jest w innej grupie politycznej – mówił Legutko.

Według europosła PiS, włoska Liga jest „otoczona kordonem sanitarnym” w swojej grupie politycznej i uniemożliwia jej się działanie w ramach frakcji „Tożsamość i Demokracja”.

„Będzie nam miło zaprosić do EKR-u”


– Zarówno Węgrzy, jak i Włosi są w sytuacji pewnego przymusu. Natomiast my działamy w ramach naszej grupy, gdzie mamy sporą grupę sojuszników, mamy Braci Włochów – partię, która rośnie w siłę i zrównała się w popularności z partią Salviniego, której popularność spada – powiedział Legutko.

– Nam oczywiście będzie miło zaprosić Fidesz do dołączenia do EKR-u, to by nas wzmocniło. Co do Salviniego to też, choć decyzja zależy od naszych włoskich sprzymierzeńców. Sądzę, że też pewnie by przystali na to, ale to w dalszym ciągu nie zmienia arytmetyki polityczne w PE – dodał gość programu „#Jedziemy”.

Zobacz także: Morawiecki spotka się z Orbanem i Salvinim. Nowa siła w PE na prawicy?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej