RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska Wikipedia ma 10 lat!

Wikipedia
Polska Wikipedia ma już 10 lat (fot. Wikipedia)

Zna ją chyba każdy internauta, a wielu nie wyobraża sobie bez niej nauki. Polska Wikipedia, czyli internetowa encyklopedia tworzona przez samych użytkowników sieci, 26 września obchodzi dziesiąte urodziny.

Wikipedia to doskonałe narzędzie do zdobywania nowej wiedzy – podkreśla rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz. – Wikipedia to miejsce, gdzie użytkownicy mogą także dzielić się swoją wiedzą. Żeby napisać artykuł w wolnej encyklopedii, najpierw trzeba tę wiedzę zdobyć – mówi.

Najczęściej internauci piszą na tematy, którymi się interesują, ale nie są z nimi zawodowo związani. Zdaniem Zienowicza Wikipedia to także rodzaj wypoczynku aktywnego umysłowo.

Autor haseł i administrator Wikipedii Marek Stelmasik uważa z kolei, że siłą Wikipedii są tworzący ją ludzie. Jak podkreśla, Wikipedia to nie tylko wolna encyklopedia, ale cała społeczność wikipedystów.

W miarę edytowania i tworzenia nowych haseł ludzie wzajemnie się poznają. Najpierw w świecie wirtualnym, a z czasem znajomości te przenoszą się do świata realnego. Siłą Wikipedii jest właśnie społeczność. To rzesza ludzi, którzy chcą coś zrobić dla dobra wspólnego – podkreśla Marek Stelmasik.

Polska Wikipedia powstała 26 września 2001 roku. Obecnie zawiera ponad 800 tys. haseł, prawie ze wszystkich dziedzin wiedzy. Założycielami polskiej Wikipedii byli Krzysztof Jasiutowicz (lekarz internista) i Paweł Jochym (fizyk). Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym.

Z okazji urodzin w Poznaniu został zorganizowany zjazd Wikipedystów z całej Polski. Wśród poruszanych podczas spotkania tematów był temat darmowego dostępu do Wikipedii. „Skoro w ekonomii nie ma darmowych obiadów, to skąd wzięła się darmowa encyklopedia?” – nosił tytuł jednego z wystąpień.

Według wyliczeń roczne utrzymanie serwerów, oprogramowania i techników – programistów kosztuje Wikipedię około 20 milionów dolarów.

Oprócz wpłat użytkowników, finanse Wikipedii wspierane są przez międzynarodowe korporacje, najczęściej związane z branżą internetową.

źródło:
Zobacz więcej