
Premier Mateusz Morawiecki udaje się z wizytą do Budapesztu, gdzie spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Według szefa polskiego rządu rozmowa ma dotyczyć m.in. funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, w tym sprawy interesów Polski, Węgier i Włoch.
Po opuszczeniu grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana, Fidesz, opuściło również...
zobacz więcej
– Będziemy dyskutować o różnych sprawach europejskich, w tym o kwestiach ściśle politycznych, związanych z funkcjonowaniem europarlamentu, w jaki sposób można najlepiej realizować agendę europejską w interesie wszystkich państw, ale w szczególności w interesie Polski, Węgier i Włoch – poinformował premier Morawiecki .
Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia mówił, że spotkanie w Budapeszcie będzie przede wszystkim dotyczyło tego, „w jaki sposób układać funkcjonowanie Unii Europejskiej w przyszłości”.
– Wiemy doskonale, że w tej chwili są duże napięcia w UE co do sposobu funkcjonowania i działania niektórych organów unijnych. Umawialiśmy się na określoną wizję UE, (...) wspólnoty narodów działających wspólnie przede wszystkim w sprawach gospodarczych – wyjaśnił Müller.
– Nie ma przeszkód, by Fidesz mógł stać się członkiem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim; potrzebna...
zobacz więcej
„Niech żyje przyjaźń polsko-węgierska!” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. Szef polskiego rządu odpowiedział w ten sposób...
zobacz więcej
Według Rzońcy nowa siła na prawej stronie mogłaby przyciągnąć niektórych polityków Europejskiej Partii Ludowej.
– Jeśli nawet nie chcieliby na początku przystąpić do samej grupy, to w przypadku wielu głosowań na pewno stanęliby po stronie Europy Roberta Schumana i Alcide de Gasperiego, a nie Europy komunistów i socjalistów. Rozmowy w Budapeszcie to dobry punkt wyjścia. Ważny jest też kontekst budowania silnej gospodarczo Europy w obliczu rywalizacji z USA, Chinami i Rosją. Jedność Europy może uratować silna gospodarka europejska – powiedział europoseł PiS.
Również Witold Waszczykowski ocenił, że „jest jeszcze dużo problemów do rozwiązania”.
– Myślę, że Polska i Węgry mają dobrą szansę, by osiągnąć nasz cel. Jesteśmy blisko dobrego wyniku, na pewno to osiągniemy – mówił w TVP Info po...
zobacz więcej
Zdaniem byłego szefa MSZ warunki do powstania nowej grupy daje jednak półmetek kadencji, wówczas i tak następują roszady na różnych stanowiskach w PE.
– Mogłoby do tego dojść zatem w grudniu 2021 r. lub styczniu 2022 r. Z drugiej strony czekać dziewięć miesięcy, to jest długo. Potrzebna jest zatem decyzja polityczna przywódców, ponieważ, tak jak powiedziałem, bardzo wiele szczegółów wymaga rozstrzygnięcia – zaznaczył Waszczykowski.
Szef włoskiej Ligi Matteo Salvini oświadczył we wtorek w wywiadzie online dla węgierskiej agencji MTI, że wraz z premierami Polski i Węgier przedstawi kartę wspólnych wartości.