RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kiedy szczyt zakażeń? Niedzielski o trzech najbardziej zagrożonych województwach

Szczyt zakażeń koronawirusem możliwy jeszcze w tym tygodniu (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Szczyt zakażeń koronawirusem możliwy jeszcze w tym tygodniu (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Jeśli chodzi o obłożenie łóżek, to zdecydowanie najgorsze przed nami – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. W TVN24 wyjaśnił, że szczyt zakażeń koronawirusem w trzeciej fali nastąpi w ciągu tego tygodnia bądź następnego. Co z czwartą falą pandemii? – Przyjdzie, ale skala będzie dużo mniejsza – powiedział szef resortu zdrowia, przyznając, że aktualny okres to „najgorsze dni pandemii w Polsce”.

Szczyt zakażeń. Kiedy punkt kulminacyjny? Ekspert mówi o najbliższych dniach [WIDEO]

– Obecnie znajdujemy się w szczycie epidemii; najbliższe dwa, trzy dni to punkt kulminacyjny - ocenił w programie „Gość Wiadomości” szef Wojskowego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Minionej doby w Polsce odnotowano blisko 33 tys. zakażeń, zmarło ponad 650 osób.

Niedzielski: Najgorsze zdecydowanie przed nami


– Na pewno sytuacja na Śląsku jest najtrudniejsza – przyznaje Adam Niedzielski. W czwartek minister zdrowia przyznał, że poza tym województwem, największą dynamikę przyrostu zakażeń koronawirusem obserwujemy na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

W stan gotowości postawiono lotnicze pogotowie ratunkowe oraz wojsko. – Pewna wydolność systemu dochodzi do granic możliwości – powiedział Niedzielski, wskazując, że wąskim gardłem jest brak liczba personelu medycznego. – Już blisko setka lekarzy z zagranicy otrzymała pozwolenie na pracę w naszym kraju – dodał. Zdaniem szefa resortu zdrowia, jeśli chodzi o obłożenie łóżek, to „zdecydowanie najgorsze przed nami, bo jest opóźnienie między tym, kiedy obserwujemy szczyt zakażeń a wzrostem hospitalizacji”.

Dodatkowe dawki szczepionek dla Śląska. Możliwa relokacja pacjentów śmigłowcami

Rozważamy możliwość przyspieszenia procesu szczepień na Śląsku i relokację pacjentów ze śląskich szpitali drogą lotniczą do innych ośrodków –...

zobacz więcej

– W ciągu tego tygodnia bądź następnego będziemy mieli szczyt zachorowań. W konsekwencji następny tydzień bądź 10 dni później, będziemy mieli szczyt hospitalizacji – zaznaczył polityk.

Regionalizacja szczepień?


Adam Niedzielski pytany o to, czy planowane są działania zmierzające do regionalizacji szczepień, by uprzedzić rozwój epidemii w najbardziej zagrożonych województwach, podkreślił, że dokładnie tak się dzieje.

– W przypadku Warmii i Mazur mieliśmy skierowanie dodatkowe szczepionki, głównie do personelu medycznego, ale też seniorów. Wczoraj podjąłem tę decyzję w stosunku do Śląska – wskazał minister, zaznaczając, że przesłane zostanie tam 30 tys. dodatkowych szczepionek.

Zobacz także: Koronawirus na Mazowszu. Raport 1 kwietnia – dużo zakażeń w powiatach wokół Warszawy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej