SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nowy Jork legalizuje użycie marihuany

Perspektywie zalegalizowania marihuany sprzeciwiało się m.in. stowarzyszenia skupiające rodziców i nauczycieli  (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)
Perspektywie zalegalizowania marihuany sprzeciwiało się m.in. stowarzyszenia skupiające rodziców i nauczycieli (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podpisał ustawę legalizującą użycie w Nowym Jorku marihuany w celach rekreacyjnych. Wcześniej opowiedzieli się za tym ustawodawcy z obu izb stanowego parlamentu.

Kariera po skręcie. Za to można stracić pracę w Białym Domu

O zwolnieniu z pracy pięciu osób z powodu używania w przeszłości marihuany poinformował Biały Dom. Rzeczniczka prezydenta podkreśliła, że „to mniej...

zobacz więcej

Senat głosował za ustawą w stosunku 40:23. Zgromadzenie Stanowe przeforsowało akt prawny większością 100:49 głosów.

Nowy Jork stał się 16. stanem w Ameryce, który zalegalizował sprzedaż marihuany dorosłym. Jest trzecim, w którym zaaprobowali to prawodawcy, a nie elektorat.

Co zmienia nowa ustawa?


– To historyczny dzień w Nowym Jorku, naprawiający krzywdy przeszłości i kładący kres surowym wyrokom więzienia. Stwarza branżę, która rozwinie gospodarkę Imperialnego Stanu (Nowego Jorku) i nada priorytet społecznościom zmarginalizowanym, by te, które ucierpiały najbardziej, były pierwszymi, które zaczerpną z tego korzyści – zapowiedział Cuomo.

Za przestępstwa narkotykowe mocno karani byli zwłaszcza przedstawiciele mniejszości rasowych. Przede wszystkim Afroamerykanie. Ustawa legalizuje sprzedaż rekreacyjnej marihuany dorosłym w wieku powyżej 21 lat. Rozszerza program używania marihuany w celach medycznych.

Służby odkryły plantacje. Plony mogły dać gangsterom kilkanaście ton marihuany

Funkcjonariusze hiszpańskiej Gwardii Cywilnej w ciągu jednej akcji przejęli blisko 65 tys. krzaków konopi indyjskich. Rośliny rosły w szklarniach...

zobacz więcej

Usuwa z rejestrów karnych osoby wcześniej skazane za przestępstwa wiążące się z marihuaną. Zezwala na uprawę roślin w domach i posiadanie ludziom przy sobie do trzech uncji konopi indyjskich i 24 uncji koncentratu konopi. Ustanawia też system licencjonowania i opodatkowania sprzedaży rekreacyjnej.

Są też zakazy dot. palenia


Nowojorczycy nie będą mogli palić ani waporyzować marihuany w miejscach zabronionych przez prawo stanowe, w tym w pracy, na uczelniach, w szpitalach oraz w promieniu ok. 30,5 m od szkół.

Ustawa wchodzi w życie natychmiast po sygnowaniu przez gubernatora. Sprzedaż nie rozpocznie się jednak, dopóki Nowy Jork nie ustanowi stosownych przepisów i nie utworzy zarządu ds. konopi indyjskich. Może to zająć według przewidywań od 18 miesięcy do dwóch lat. Stan ma też zatwierdzić podatki od marihuany.

Perspektywie zalegalizowania marihuany sprzeciwiało się m.in. stowarzyszenia skupiające rodziców i nauczycieli (PTA). Podobne stanowisko zajęło Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy (AMA) oraz niektóre środowiska policyjne.

źródło:

Zobacz więcej