RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak wziąć udział w badaniu?

Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi spis w terminie 01.04-30.06 (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi spis w terminie 01.04-30.06 (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

1 kwietnia o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale – uspokaja GUS – udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet. Jakie pytania znalazły się w badaniu?

Opozycja chce szczepić 100 tysięcy osób dziennie. Szczepionych jest znacznie więcej

„Słyszę, że opozycja zgłasza pomysł szczepienia 100K osób dziennie. Mało ambitnie” – ocenił na Twitterze Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo w Polsce. Jest obowiązkowy.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.

Badanie ma dostarczyć Głównemu Urzędowi Statystycznemu danych m.in. o:
• liczbie ludności na terenie Polski;
• strukturze demograficznej;
• sytuacji społecznej i ekonomicznej gospodarstw domowych;
• warunkach mieszkaniowych.

Trzy możliwości. Internet to niejedyna droga

GUS: Pytanie o religię w spisie powszechnym ma charakter dobrowolny

Pytanie o religię w spisie powszechnym w 2021 r. ma charakter dobrowolny i nie narusza zasady wolności sumienia i wyznania – zapewnia prezes...

zobacz więcej

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Strona internetowa GUS:Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko ze względu na pandemię – spisu można dokonać o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.

Respondenci, którzy nie będą mogli tego zrobić samodzielnie przez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

wywiadu telefonicznego – wspieranego programem komputerowym;

wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego – rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

Jeśli ktoś nie ma internetu albo nie potrafi posługiwać się komputerem, urzędy mają obowiązek udostępnić stanowiska do samospisu internetowego, z których można skorzystać.

Do kiedy termin na wzięcie udziału w spisie powszechnym?


Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie trwał do 30 czerwca 2021 roku.

Narodowy Spis Powszechny. „Nie można odmówić odpowiedzi” [WIDEO]

Przed nami Narodowy Spis Powszechny, przeprowadzany co dziesięć lat. Tym razem będzie odbywał się w warunkach pandemii, jednak nie zwalnia nas to z...

zobacz więcej

W związku ze spisem GUS od połowy marca uruchomił infolinię 22 279 99 99.

Spis powszechny 2021 – kary


Spis jest obowiązkowy – podlegają mu wszystkie osoby przebywające na terytorium kraju, także te, które nie mają stałego miejsca zamieszkania. Za brak udziału grozi kara pieniężna w wysokości do 5 tys. zł lub nawet ograniczenie wolności.

Jakie będą pytania? Jak wziąć udział w badaniu?


Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa i zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań o zarobki, dochody czy stan majątkowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej