RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Opcja kar istnieje”. Jourova grozi Polsce

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Kary są ostatecznym możliwym środkiem. Zawsze kiedy kierujemy sprawę do TSUE, oczekujemy, że kraj zastosuje się do decyzji Trybunału. Nie chcę więc przewidywać, ale chce powiedzieć, że opcja kar istnieje – oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova cytowana w „Faktach” TVN. Chodzi o skargę Komisji na Polskę w sprawie reformy sądownictwa.

„Uderza w tożsamość konstytucyjną”. Francuski rząd kwestionuje orzeczenie TSUE

Francuski rząd zakwestionował orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakazujące operatorom telekomunikacyjnym zbierania wszystkich...

zobacz więcej

Bruksela stara się zablokować możliwość działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ma ona za zadanie wyciągać konsekwencje wobec sędziów, którzy dopuszczają się łamania prawa. KE utożsamia to z zagrożeniem wobec niezawisłości sędziowskiej, a nawet wobec europejskiego porządku prawnego. Choć polskie regulacje nie odbiegają od stosowanych w innych państwach.

Vera Jourova oświadczyła, że wniosek do TSUE jest odpowiedzią na organizację polskiego systemu sądowego zgodnie z wolą większości parlamentarnej.

– Prosimy o zatrzymanie aktywności Izby Dyscyplinarnej. Wyczerpaliśmy wszystkie kroki proceduralne. Wysłaliśmy dwa listy do polskich władz, ale odpowiedzi nie były satysfakcjonujące, więc nie było innego wyboru – mówiła.

We wniosku Komisja chce, by TSUE między innymi „zawiesił skutki podjętych już decyzji o uchyleniu immunitetów sędziowskich”, a więc m.in. odebrania immunitetu i zawieszenia w czynnościach sędziego Igora Tuleyi, któremu prokuratura zarzuca bezprawne ujawnianie informacji ze śledztwa.

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski oświadczył, że SN nie chce komentować wniosków KE. – Znowu Wielka Środa, czyli dzień, w którym Judasz zdradza Jezusa – zaznaczył Stępkowski.

Do sprawy odniósł się natomiast rzecznik rządu, Piotr Müller.

-> Przeczytaj także: Jest ważny wyrok TSUE. „Krzykacze z opozycji nie mieli racji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej