RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PKN Orlen przejął jednego z największych drogowych przewoźników paliw w Polsce

Obecny wolumen przewozów drogowych w Grupie Orlen wynosi ok. 12 mln ton rocznie (fot. Orlen)
Obecny wolumen przewozów drogowych w Grupie Orlen wynosi ok. 12 mln ton rocznie (fot. Orlen)

PKN Orlen sfinalizował transakcję kupna 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP – przewoźnika drogowego paliw płynnych. Jak podkreślił płocki koncern w komunikacie, przejęcie OTP jest pierwszym elementem długoterminowej strategii dla logistyki drogowej Grupy Kapitałowej Orlen. O przejęciu spółki poinformował w mediach społecznościowych prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Napisał, że „centralizacja kompetencji transportowych pozwoli na oszczędności na poziomie nawet 25 mln zł rocznie”.

Orlen przejmuje Polskę Press. Wniosek w UOKiK

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press – poinformował UOKiK.

zobacz więcej

Kolejnym elementem – długoterminowej strategii dla logistyki drogowej Grupy Kapitałowej Orlen – będzie centralizacja procesów logistycznych w ramach koncernu, która rozpocznie się w czerwcu 2021 r. i w pierwszym etapie obejmie paliwa tradycyjne, a później produkty chemiczne i petrochemiczne – podał koncern. Cały proces powinien zakończyć się do 2023 r.

Własne zasoby transportowe


Jak podał Orlen, obecny wolumen przewozów drogowych w Grupie wynosi ok. 12 mln ton rocznie. Docelowo, zgodnie z przyjętą strategią, przewozy ok. 7 mln ton produktów, w tym benzyny, diesla, paliw JET i LPG będą realizowane z wykorzystaniem własnych zasobów. Pozostałe 5 mln ton będzie obsługiwane przez przewoźników zewnętrznych. Będą to głównie przewozy produktów chemicznych i petrochemicznych, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.

Rozbudowa własnych zasobów transportowych pozwoli na zachowanie pełnej kontroli nad produktem w całym łańcuchu logistycznym, a marża na przewozach drogowych zatrzymana zostanie w grupie – zaznaczył Orlen.

Obajtek pozwał „Wyborczą”. Sąd zabezpieczył roszczenia

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zabezpieczenie roszczenia Daniela Obajtka dotyczące tekstu „Gazety Wyborczej”. Chodzi o artykuł o rzekomej zniżce,...

zobacz więcej

„Zakup spółki OTP oraz centralizacja kompetencji transportowych pozwoli na osiągnięcie oszczędności na poziomie nawet 25 mln zł rocznie. Dlatego zdecydowaliśmy się na odzyskanie perspektywicznych aktywów transportowych, co do których decyzja o sprzedaży zapadła w 2015 r. Przyjęty kierunek rozwoju stwarza również przestrzeń do współpracy z polską branżą transportową” – oświadczył Daniel Obajtek.

Rozwój spółki OTP


Spółka OTP powstała na bazie aktywów Orlen Transport, o którego sprzedaży do Grupy Trans Polonia zdecydowano w 2015 r. Jak podkreślił Orlen, OTP od czasu wejścia do Grupy Trans Polonia była intensywnie rozwijana, zdobywając większe doświadczenie i rozszerzając kompetencje w obszarze transportu drogowego.

Daniel Obajtek zaznaczył, że „centralne zarządzanie logistyką drogową wymaga bowiem dodatkowo zbudowania silnego i stabilnego portfolio firm zewnętrznych, które w sposób niezawodny i optymalny kosztowo będą uzupełniały przewozy dla Grupy”.

Orlen przejmuje kontrolę nad spółką Ruch

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruch i obejmuje 65 proc. akcji spółki – to efekt decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu...

zobacz więcej

OTP jest jednym z największych w Polsce dostawców usług transportu drogowego. Jak podał Orlen, w 2019 r. spółka przewiozła prawie 6 mln m sześc. paliw, paliw lotniczych oraz LPG. Dysponuje flotą ponad 200 zestawów do przewozu towarów niebezpiecznych, zatrudnia blisko 700 pracowników, w tym ponad 550 kierowców.

Czytaj także: Orlen przejął Ruch


Przychody w 2019 r. wyniosły 160,6 mln zł, EBITDA 36,1 mln zł, a zysk netto 13,3 mln zł. Koncern zaznaczył, że przychody OTP generowane są głównie w oparciu o długoterminowe umowy z Grupą Orlen i innymi koncernami paliwowymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej