RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duża przewaga Polski 2050 nad KO. „Budka dla dobra partii powinien zniknąć” [WIDEO]

W sondażu Kantar dla „Polityki” Polska 2050 ma 25 proc. poparcia, a KO 17 proc. – Borys Budka i Rafał Trzaskowski nie radzą sobie z zarządzeniem PO. Gubią się w przekazie, nastąpiła biegunka konferencji PO w ostatnim czasie. Organizują konwencje programowe co 2-3 tygodnie, ale nic z tego kompletnie nie wynika. Wiele osób twierdzi, że TVN zaczyna stawiać na Szymona Hołownię i postanowiła zatopić PO, widząc nieudolność Budki. Budka dla dobra partii powinien zniknąć. Nie nadaje się na lidera – powiedział tvp.info Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Ruch Trzaskowskiego jednak będzie działać? Poseł PO: Myślę, że po epidemii [WIDEO]

Szef PO Borys Budka zdradził, że Rafał Trzaskowski zapowiedział budowę ruchu obywatelskiego pod wpływem emocji, a później jego partia musiała się z...

zobacz więcej

Fatalne sondaże, krytyka liberalnych mediów, wojna na górze, ryzyko rozłamu


Sondaży, w których Polska 2050 wypada lepiej niż Koalicja Obywatelska, remisuje lub dogania dysponujące 20 mln zł subwencji rocznie ugrupowanie jest znacznie więcej. Badanie Kantaru, w którym Polska 2050 ma 8 punktów procentowych przewagi nad Koalicją Obywatelską, zbiegło się z całą serią krytycznych materiałów wobec szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki w mediach sympatyzujących z opozycją. Lidera PO krytykowały m.in. tygodnik „Polityka”, „Fakty” TVN czy „Gazeta Wyborcza”, która poinformowała, że wielu działaczy PO oczekuje odejścia przewodniczącego i zastąpienia go Rafałem Trzaskowskim. Są niezadowoleni m.in. z wywiadu Budki, w którym stwierdził, że zapowiedź ruchu obywatelskiego Trzaskowskiego padła pod wpływem emocji wyborczych. Wojna na szczytach PO to niejedyny problem największej partii opozycyjnej. Od kilku tygodni słychać, że Koalicję Obywatelską mogą opuścić Zieloni. Pogłoski te nasiliły się po przyjęciu przez zdominowany przez opozycję Senat poprawki utrudniającej funkcjonowanie organizacjom ekologicznym.

Zobacz także: Pomysł Budki krytykowany przez opozycję. „Próba likwidacji narodu polskiego” [WIDEO]

Mirosław Suchoń z KO: Za wynik zawsze odpowiada szef ugrupowania


Czy zmiana lidera PO pomogłaby opozycji? – Myślę, że zawsze jest tak w przestrzeni publicznej, że za wynik taki czy inny odpowiada szef ugrupowania. To oczywiste, że jeżeli działacze Platformy podejmują decyzje, to jest ich decyzja, w ich kompetencjach. Jeżeli będą chcieli dokonać zmian, to dokonają ich w łonie partii – odpowiedział poseł KO Mirosław Suchoń. Jest możliwy rozłam Koalicji Obywatelskiej, czyli odejście Zielonych? – Myślę, że na dzisiaj takiego niebezpieczeństwa prawdopodobnie nie ma, natomiast współpraca między klubem parlamentarnym i Senatem jest niezbędna do tego, żeby odpowiednio kształtować program koalicji i odpowiednio stawiać akcenty. Różnice zdań są w pełni naturalne, bo to są przecież różne partie – tłumaczył Suchoń.

Ryszard Czarnecki z PiS: Zieloni rosną w siłę w Europie, w Polsce przekroczyliby próg wyborczy


Borys Budka będzie bronił swojego stołka jak niepodległości. Będzie taka walka o pokój w PO, że kamień na kamieniu nie pozostanie. Ta walka wewnętrzna wyniszcza główną partię opozycyjną, ale widać, że ta partia jest skazana na konflikt i zarządzanie przez konflikt. PO zajęta walkami wewnętrznymi, podcinaniem gałęzi, na której siedzi, coraz mniej zwraca uwagę na PiS, a nawet na Hołownię – ocenił europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Czy rozłam jest możliwy? – Zieloni mimo swojej ideologiczności, nie są w ciemię bici. Widzą, że w prawie całej Europie, Niemczech, Francji odnoszą duże sukcesy polityczne. Raczej na pewno wejdą do rządu Republiki Federalnej Niemiec po jesiennych wyborach Bundestagu. Jeśli nie chcą być piątym kołem u wozu i parawanem dla PO, powinni zdobyć się na własną tożsamość, pójść do wyborów samodzielnie. Jestem przekonany, że przekroczą próg – argumentował europoseł Czarnecki.

Posłanka PO życzyła wesołych świąt. Potem pokazała „dekoracje” z zaszyfrowanym hasłem „J***ć PiS”

Posłanka PO Jagna Marczułajtis-Walczak pochwaliła się na Twitterze „dekoracjami świątecznymi” z ośmioma gwiazdkami, które w retoryce osób...

zobacz więcej

Wanda Nowicka z Lewicy: Budka popełnia dużo błędów


– Wydaje się, że rzeczywiście są pewne problemy, jeśli chodzi o zarządzanie partią ze strony Borysa Budki, który jakoś nie może porwać zwolenników PO. Popełnia dużo błędów. Sam ostatnio przyznał się do dużej niemocy, jeśli chodzi o to, co może robić jako partia opozycyjna. To nie wzbudza zrozumienia ani sympatii, bo wszyscy oczekują, że partie opozycyjne będą miały jakieś rozwiązania, a nie będą narzekały, że nic nie są w stanie zrobić, bo i tak PiS zrobi, co będzie chciało – przekonywała posłanka Lewicy Wanda Nowicka.

Zobacz także: Budka boi się Trzaskowskiego. Za kulisami: Szpetnie go potraktował

Robert Gontarz z PiS: Budka miał być nową energią, a okazał się brakiem energii i inicjatywy


– Platforma w tym momencie jest w pewnej pułapce. Do niedawna, zanim Borys Budka został przewodniczącym, wszyscy mówili, że gorszego przywództwa od Grzegorza Schetyny być nie może, a Borys Budka przyszedł ubrany cały na biało i pokazał, że może być gorszy przywódca. Miał być nową energią, a okazał się brakiem energii, inicjatywy. Zamienianie kogoś, kto miał pokazać nowe oblicze PO na kogoś, kto nie jest szczególnie pracowity, ale ma iście słomiany zapał, czyli Rafała Trzaskowskiego? Jeśli chcą zastosować starą zasadę „zamienił stryjek siekierkę na kijek”, to mogą zamienić Budkę na Trzaskowskiego – komentował poseł PiS Robert Gontarz.

Osiem gwiazdek zamiast wsparcia w walce z pandemią i kompleksowego programu


Internet podbił ostatnio wpis posłanki KO Jagny Marczułajtis-Walczak. „Znajoma mi napisała: Na whatsup (przyp. red. pisownia oryginalna) nie da się wpisać ośmiu gwiazdek w kombinacji pięć spacja trzy. To jakiś zakazany kod czy co? Ciekawe?! Jakaś cenzura czy co? Też tak macie?” – pytała na Twitterze, odnosząc się do wulgarnego skrótu od „j***ć PiS”. – Pani poseł powinna zająć się jeżdżeniem na desce, a nie polityką. Każdy jej kolejny wpis jest bardziej kompromitujący, pokazujący nieumiejętność polityczną. Już przy okazji zdjęć ze Świąt Bożego Narodzenia prezentowała zdjęcia dekoracji w formie wulgarnej – skomentował poseł Gontarz z PiS.

Czy w kraju nie ma poważniejszych problemów niż te, o których wspomniała posłanka? – Na pewno mnie nie interesują tego typu problemy. Myślę, że trzeba pytać autorów takich wypowiedzi, co mają na myśli i z czego wynika ich troska – odciął się poseł Suchoń z KO. – Potężne oderwanie od rzeczywistości. Pani poseł powinna zwrócić się z pretensjami do Zuckerberga, który jest właścicielem Whatsappa i tych komunikatorów, z których pani poseł obecnie korzysta. To piaskownica. Jesteśmy w trzeciej fali pandemii. Dzisiaj rząd ogłosił kolejne decyzje w sprawie kolejnej edycji Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, gdzie setki milionów złotych popłyną do naszych samorządów, aby rozkręcać lokalną gospodarkę, a pani poseł z PO zajmuje się komunikatorami i wstawianiem ośmiu gwiazdek – mówił minister Andruszkiewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej