RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaskakujący pomysł. Wielkie jajko w centrum Warszawy?

Plac pięciu rogów w Warszawie (fot. zdm.waw.pl/maciejdziubiński)
Plac pięciu rogów w Warszawie (fot. zdm.waw.pl/maciejdziubiński)

Na początek uprzedzamy… sprawa nie ma nic wspólnego ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Od ponad 2 lat prezydent Warszawy mocno zmienia wygląd stolicy. Szczególnie widoczne jest likwidowanie kolejnych pasów jezdni i pojawianie się w to miejsce chodników dla pieszych. Tym razem jedna z artystek proponuje, by na przebudowywanym placu pięciu rogów umieścić ogromną rzeźbę jajka.

Niepokojące informacje ws. warszawskiego metra. Trzaskowski żąda sprostowania

Nie milknie spór wokół budowy III linii metra. Szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz podkreślał ostatnio w rozmowie z portalem tvp.info, że...

zobacz więcej

Autorką pomysłu pod tytułem „Pisklę” jest Joanna Rajkowska, artystka odpowiedzialna m.in. za sztuczną palmę na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie.

Instalacja miałaby się pojawić na tzw. placu pięciu rogów. Przypomnijmy, że warszawski ratusz donosił niedawno, iż w tej właśnie lokalizacji rusza potężna przebudowa ścisłego centrum stolicy. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski zainaugurował rewitalizację placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej.

Podkreślał, że bardzo zależy mu na tym, by centrum stolicy zyskało nowy wygląd. Jak zapowiadał, w ciągu najbliższych miesięcy plac przejdzie gruntowną metamorfozę. U zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej powstanie jednolita nawierzchnia bez wydzielonych chodników i jezdni. – Priorytet zyskają piesi – zaznaczał.

Zobacz także -> Komisja w sprawie fabryki hejtu Sokzburaka? Lichocka: To ważna sprawa dla debaty publicznej

Teraz „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że jeden z pomysłów zakłada, by w tym miejscu pojawiła się wielka rzeźba jajka. – Jest to wielkie jajo szpaka, błękitne, w czarno-purpurowe plamki. W rzeźbie zamontowany jest system nagłaśniający, tzw. wzbudnik, który sprawia, że jajko, emitując dźwięki klucia się ptaka, drży – opowiadała gazecie w grudniu artystka.

Podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie. Zmiany od 1 kwietnia

Podwyżki opłat za śmieci w Warszawie stają się faktem. Od 1 kwietnia mieszkańcy stolicy zapłacą za wywóz śmieci dużo więcej. Opłata będzie...

zobacz więcej

Do pomysłu sceptycznie podchodzą jednak przedstawiciele Rady Ochrony Zabytków. Ich zdaniem, taki projekt nie nawiązuje do tego miejsca. Warszawa ma piękną i bogatą historię. Działało tu wielu wybitnych Polaków i miały miejsce tysiące ważnych wydarzeń. Pojawia się jednak pytanie, co dokładnie miałoby symbolizować jajko i czy znów – jak przy okazji sztucznej palmy – nie wywołałoby to wśród mieszkańców głównie kontrowersji i zdziwienia.

Nie wiadomo, co dokładnie o pomyśle tym uważają władze Warszawy oraz wojewódzki konserwator zabytków.

Zobacz także -> Trzaskowski wyszedł ze szpitala. „Z moim zdrowiem jest lepiej, ale...”

Zarząd Dróg Miejskich o placu pięciu rogów


ZDM już na początku marca podkreślał, że na przebudowywanym placu pojawi się m.in. posadzka wykonana z dużych płyt z betonu, które wzmocnione i wykończone zostaną kruszywem.

„Na placu będą także fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń, w tym 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Pojawią się one po zachodniej części placu, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich” – zaznaczano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej