RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Naukowcy stworzyli „słoneczne paliwo termiczne”

Unia Europejska przekazała na te badania 4,3 mln euro (fot. Shutterstock/Roman Sakhno)
Unia Europejska przekazała na te badania 4,3 mln euro (fot. Shutterstock/Roman Sakhno)

Najnowsze

Popularne

Zespół naukowców z Politechniki Chalmers w Szwecji opracował „słoneczne paliwo termiczne” – specjalny rodzaj paliwa, który jest w stanie magazynować energię słoneczną nawet przez 18 lat.

Japończycy chcą produkować „bardziej ekologiczny plastik”

Grupa japońskich firm i Uniwersytet Tokijski pracują nad technologią masowej produkcji plastiku z substancji pozyskiwanych z alg, które w...

zobacz więcej

Urządzenie, które pomaga w przechwytywaniu energii słonecznej, nazywa się MOST, co oznacza Molecular Solar Thermal Energy Storage System. Działa w sposób okrężny, w którym pompa przetwarza paliwo przez przezroczyste rurki.

– Ciecz umożliwia przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej i późniejsze jej wykorzystanie bez dostępu do światła słonecznego. To działa jak akumulator. Zamiast elektryczności, do wnętrza wpuszcza się światło słoneczne i wydobywa się z niego ciepło, wyzwalane na żądanie – wyjaśnił Jeffrey Grossman, inżynier pracujący z tym materiałem w MIT.

1 kg cieczy do wytworzenia 250 Wh


Autorzy projektu wskazują, że rozwiązanie może być wykorzystywane w przyszłości w krytycznych sytuacjach, kiedy wystąpi wzmożone zapotrzebowanie na energię. Ich zdaniem do wytworzenia 250 Wh energii potrzeba ok. 1 kg cieczy.

Są również zdania, że ciecz może się sprawdzić w zasilaniu wielu urządzeń gospodarstwa domowego, ale również w przemyśle. Nowatorski preparat mógłby „zasilać” podgrzewacze wody w budynku, zmywarki czy suszarki do ubrań. Na razie od kilku lat trwają prace nad tą technologią . Za projekt odpowiada zespół pod kierunkiem Kaspera Moth-Poulsena, profesora na Wydziale Chemii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Chalmers. Badania współfinansuje Unia Europejska, która przekazała im 4,3 mln euro.

Przeczytaj także: Panele słoneczne na księżycu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej