RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczepionki i Nawalny. Merkel i Macron rozmawiali z Putinem

Emmanuel Macron, Angela Merkel i Władimir Putin (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL/IAN LANGSDON/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Emmanuel Macron, Angela Merkel i Władimir Putin (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL/IAN LANGSDON/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Prezydent Francji Emmanuel Macron i Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali zdalnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem między innymi na temat szczepionek przeciw COVID-19, sprawy Aleksieja Nawalnego i sytuacji w Libii, na wschodniej Ukrainie i w Syrii – poinformował Pałac Elizejski.

Ukraina alarmuje: Rosja gromadzi wojsko na granicy

Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą – oświadczył we wtorek szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Rusłan...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak głosi opublikowany komunikat urzędu prezydenta Francji, mówiono o ewentualnej współpracy w kwestii szczepionek przeciwko COVID-19, w tym stanu prac nad oceną rosyjskiej szczepionki Sputnik V przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Merkel i Macron „zwrócili uwagę prezydenta Rosji na sytuację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego” skazanego na karę 2,5 roku pobytu w kolonii karnej. Podkreślili, że prawa Nawalnego, w tym prawo do ochrony zdrowia, „powinny być respektowane” zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Kwestia Ukrainy i Białorusi


Wezwali Rosję do „zdecydowanego zaangażowania na rzecz stabilizacji porozumienia o przerwaniu ognia” na wschodniej Ukrainie i domagali się „szerokiego dialogu” na Białorusi. Według Kremla podkreślono, że nie ma alternatywy dla porozumień z Mińska z 2015 r., zawartych przy pośrednictwie Niemiec i Francji.

W kwestii Libii troje przywódców zadeklarowało „wspieranie wszelkimi środkami procesu przejściowego”. Opowiedzieli się też na kontynuowaniem pomocy transgranicznej dla ludności ogarniętej wojną domową Syrii. Merkel, Macron i Putin zapowiedzieli koordynowanie działań mających na celu ożywienie dialogu z Iranem i nakłonienie Teheranu do respektowania zobowiązań w dziedzinie nuklearnej.

Rzecznik Kremla określił rozmowę jako „szczerą i konstruktywną” i podkreślił, że w kwestii rosyjskiej szczepionki mówiono o możliwości jej dostaw do UE a nawet produkcji w krajach Unii. Według komunikatu Kremla Putin wyraził gotowość strony rosyjskiej do „przywrócenia normalnych stosunków z Unią Europejską, jeśli wykaże ona takie zainteresowanie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej