RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Seria zdarzeń w Egipcie. Odżył strach przed „klątwą faraonów”

Mumia Ramzesa II ma zostać przeniesiona (fot. Wiki/Than217)
Mumia Ramzesa II ma zostać przeniesiona (fot. Wiki/Than217)

Kontenerowiec Ever Given, który blokował Kanał Sueski, zderzenie pociągów, w którym zginęło 30 osób i zawalenie się budynku w Kairze zdaniem sporej części internautów było pokłosiem niepokojenia starożytnych mumii. Archeolodzy musieli zabrać głos w sprawie i wyjaśnić, że „klątwą faraonów” to nic innego, jak mit.

Kanał Sueski już drożny. Przez noc pokona go ponad sto statków

113 statków ma przepłynąć Kanałem Sueskim w obu kierunkach do godzin porannych we wtorek po tym, jak szlak ten został odblokowany dzięki...

zobacz więcej

Zaczęło się od zapowiedzi, że 3 kwietnia 22 mumie zostaną przeniesione z Muzeum Egipskiego w Kairze do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej mieszczącego się w dzielnicy Kairu, Al Fustad. Wśród eksponatów muzealnych, które mają zostać przeniesione są: mumie Ramzesa II, Totmesa III oraz królowej Hatszepsut, Meritamen, żony króla Amenhotepa I i Ahmose-Nefertari.

Informacja ta zbiegła się z serią różnych niespodziewanych wypadków, a starożytna legenda sugeruje, że każdy, kto niepokoi mumie starożytnego Egiptu, będzie nękany klątwą.

W mediach społecznościowych, szczególnie na Twitterze, zaczęły w związku z tym pojawiać się teorie o klątwie, która przyczyniła się do zablokowania Kanału Sueskiego. Tym także tłumaczyli tragiczne zderzenie pociągów, w którym zginęło ponad 30 osób i zawalenie się budynku w Kairze.

Krytyka teorii spiskowych


Archeolodzy krytykują takie teorie i uspokajają, że to jedynie zbieg okoliczności. Chociaż Twitter jest zalewany postami wskazującymi na klątwę faraonów, znany egiptolog Zahi Hawass zapewnił, że „czegoś takiego nie ma”. Egipski historyk i pisarz Bassam El-Shammaa również odrzucił pogłoski o klątwie faraonów. Pogłoski o klątwie faraona pojawiły się po śmierci ponad 20 osób pracujących nad odkryciem tajemnic grobowca Tutenchamona. Legenda powstała po nagłej śmierci lorda Carnarvona kilka miesięcy po odkryciu w 1922 r. grobowca faraona Tutanchamona w Dolinie Królów. Legenda miała tłumaczyć serię rzekomo tajemniczych zgonów osób związanych z ekspedycją jako karę za zakłócenie spoczynku władcy.

W 1930 r. z osób biorących udział przy odkopywaniu grobu przy życiu pozostał tylko Howard Carter. Sprawę rzuconych rzekomo na grobowiec przez egipskich kapłanów klątw nagłaśniał także słynny pisarz Arthur Conan Doyle. Spekuluje się, iż część zgonów tłumaczonych „klątwą” mogły wywołać obecne w komorze grobowej jakieś rodzaje uśpionych bakterii lub grzybów i radioaktywne związki chemiczne. Sam Howard Carter publicznie zaprzeczał istnieniu jakiejkolwiek „klątwy”, porównując ją do historyjek o duchach.

źródło:

Zobacz więcej