RAPORT

Tusk kontra Tusk

Jest raport WHO nt. pochodzenia koronawirusa. „Nie ulegliśmy presji” [WIDEO]

UE: konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych śledztw (fot. Getty Images)
UE: konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych śledztw (fot. Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaprezentowała dziś raport w którym podaje prawdopodobne przyczyny powstania koronawirusa i jego transmisji. Raport jest podsumowaniem wizyty jaką przedstawiciele WHO odbyli od 14 stycznia do 9 lutego w chińskim Wuhanie, w regionie, w którym miało dojść do pierwszych zakażeń.

„Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem #PolskaToWiecej

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Raport wymienia cztery możliwe źródła zakażeń koronawirusem u ludzi. To bezpośrednie przeniesienie ze zwierzęcia na człowieka, przeniesienie pośrednie z nietoperzy na człowieka poprzez inne zwierzęta np. koty, łuskowce lub króliki, rozprzestrzenianie się wirusa poprzez zamrożoną żywność (mięso), przypadkowy wyciek wirusa z laboratorium. 

Za najbardziej prawdopodobny scenariusz uznano ten o przeniesieniu pośrednim.Śledztwo, które miało wyjaśnić pojawienie się koronawirusa WHO wszczęła w grudniu 2020 roku.

Szef specjalnej misji badającej genezę pandemii koronawirusa Peter Ben Embarek powiedział, że jego zespół poddawany był presji politycznej, również spoza Chin, ale nie został zmuszony do usunięcia czegokolwiek z końcowego raportu.

„Konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych śledztw”


 Unia Europejska uznała raport misji za „pierwszy krok w dobrą stronę”, zastrzegła jednak w komunikacie, że „konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych śledztw” i ustalenie, w jaki sposób „wirus utorował sobie drogę do człowieka”.

Zobacz także: Epidemiolog przestrzega: Norki są bardzo podatne na SARS-CoV2    

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej