RAPORT

Pogarda

Obajtek pozwał „Wyborczą”. Sąd zabezpieczył roszczenia

Obajtek pozwał gazetę. Sąd zdecydował (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images; PAP/Darek Delmanowicz)
Obajtek pozwał gazetę. Sąd zdecydował (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images; PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zabezpieczenie roszczenia Daniela Obajtka dotyczące tekstu „Gazety Wyborczej”. Chodzi o artykuł o rzekomej zniżce, którą miał otrzymać prezes Orlenu od dewelopera na zakup mieszkania. Sąd stwierdził, że „artykuł może zawierać nieprawdziwe informacje i bezpodstawne sugestie” naruszające moje dobra osobiste – napisał Obajtek.

Oświadczenie Orlenu po publikacji „GW” o Obajtku. Sprawa dotyczy sponsoringu

PKN Orlen wydał oświadczenie, w którym zaprzecza, by sponsorował akademię piłkarską należącą do dewelopera, od którego prezes tej paliwowej spółki...

zobacz więcej

W połowie marca „Gazeta Wyborcza” napisała, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w 2018 r. – po objęciu funkcji w spółce – kupił 197-metrowy apartament na warszawskim luksusowym osiedlu, płacąc za niego 1,3 mln zł, czyli 6,9 tys. zł za metr kwadratowy. Według gazety, według cennika dewelopera – firmy Profbud – koszt metra kwadratowego wynosił 12,5 tys.

Obajtek skierował do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczenia dot. publikacji. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował udzielić takiego zabezpieczenia.

Teraz na portalu gazety w publikacji o rzekomych nieprawidłowościach w zakupie mieszkania przez Obajtka ma pojawić się oświadczenie:

„Niniejszy artykuł może zawierać nieprawdziwe informacje i bezpodstawne sugestie mogące naruszać dobra osobiste Daniela Obajtka. Jest on przedmiotem sporu w postępowaniu o ochronę dóbr osobistych, które toczy się przed Sądem okręgowym w Warszawie i jest publikowane jako zabezpieczenie udzielone przez sąd na czas trwania procesu”.

„Udzielenie zabezpieczenia oznacza, że Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Pan Daniel Obajtek już na początkowym etapie sprawy uprawdopodobnił, że doszło do naruszenia jego dóbr osobistych zarówno przez autorów tekstu, wydawcę jak i redaktora naczelnego Gazety Wyborczej” – ocenił w oświadczeniu pełnomocnik prezesa Orlenu mec. Marcin Zaborowski. W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. Obajtek zaprzecza zarzutom. Podnosi, że został sprawdzony z całego życia zawodowego przez CBA i prokuraturę, a jego dochody są udokumentowane. Zapewnia, że nie ukrywa majątku i zapowiada wejście na drogę sądową w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi na jego temat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej