RAPORT

Pogarda

Naukowcy stworzyli warunki umożliwiające rozwój roślinności na Marsie

Badania nad rozwojem roślinności na Marsie (fot. Shutterstock/Dotted Yeti, zdjęcie ilustracyjne)
Badania nad rozwojem roślinności na Marsie (fot. Shutterstock/Dotted Yeti, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Warunki niezbędne do powstania małego ekosystemu, który umożliwi uprawę i rozwój roślinności na Marsie, stworzyło dwoje naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wyniki badań w Kapsule Nowego Życia mogą stanowić przełom nie tylko dla NASA czy Elona Muska; pomogą też walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych.

​Pod powierzchnią Ziemi może być ukryty nieznany świat

Naukowcy od dawna zgadzają się ze stwierdzeniem, że Księżyc uformował się, gdy protoplaneta, zwana Theia, uderzyła w Ziemię w okresie niemowlęcym...

zobacz więcej

Unikatowe w skali świata badania prowadzą Izabela Świca ze Szkoły Doktorskiej UWM i Hubert Kowalski – doktorant z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii.

Młodzi naukowcy zajmują się wytworzeniem specjalnego nawozu z biomasy glonowo-grzybowej. Substancja ma doskonałe właściwości rekultywujące glebę, także tę o specyficznych właściwościach, jak regolit marsjański. Jak wyjaśniają naukowcy, powstały nawóz umożliwi użyźnianie gleby i rozwój zieleni na Czerwonej Planecie.

– Badamy współpracę i wzajemne zależności rozwoju między glonami a grzybami w warunkach niemal samowystarczalnych. Grzyby, rozkładając namnażającą się biomasę mikroglonów, wydzielają niezbędny do rozwoju glonów dwutlenek węgla. Glony zaś, w procesie fotosyntezy, wytwarzają tlen dla grzybów. W ten sposób powstaje nawóz, który użyźnia glebę – wskazał Hubert Kowalski, cytowany w komunikacie UWM.

Czytaj także: Lasy rosły bez większych zakłóceń, gdy wymierały dinozaury

Badania w Kapsule Nowego Życia


Badania są prowadzone w specjalnie stworzonym w tym celu miejscu, czyli Kapsule Nowego Życia. To jedyne na świecie specjalistyczne urządzenie, które powstało w ramach Studenckiego Grantu Rektora – programu wspierania projektów naukowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Naukowcy z Olsztyna chcą je opatentować. Kapsuła umożliwia wytworzenie specyficznych warunków, w których obserwowany jest rozwój biomasy glonowo-grzybowej. Badanie prowadzone są również na specjalnym materiale.

Dron na Marsie. Kiedy pierwszy lot?

Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje lot drona Ingenuity na Marsie. Dojdzie do niego nie wcześniej niż 8 kwietnia. Będzie to pierwsza w...

zobacz więcej

„Pracujemy na symulancie marsjańskiej gleby, który pochodzi z Hawajów. Na podstawie zgromadzonych danych pozyskanych z dotychczasowej eksploracji Czerwonej Planety, amerykanie stworzyli kopię skały pokrywającej Marsa o identycznych właściwościach. Badając wytworzony nawóz, w Kapsule Nowego Życia eksperymentujemy na próbkach właśnie tego symulantu” – dodała Izabela Świca.

Zanim jednak Elon Musk wybuduje zapowiadane kopuły i wyśle ludzi na Marsa, wyniki badań olsztyńskich doktorantów mogą pomóc na Ziemi w odtworzeniu żyzności gleb na terenach zdegradowanych lub na obszarach pustynnych.

„Nasze badania umożliwią uprawę i rozwój roślinności w miejscach, na których dzisiaj nie da się tego robić. W obliczu zwiększającej się liczby ludności na świecie i ciągle nierozwiązanego problemu głodu, organiczny nawóz użyźniający glebę niesie nadzieję na poprawę warunków życia dla milionów ludzi” – wskazała Świca.

Badania pomogą w odtworzeniu żyzności gleb


Badania olsztyńskich doktorantów z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii UWM zostały rozpoczęte kilka lat temu pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Mirosława Krzemieniewskiego, a obecnie są kontynuowane pod przewodnictwem prof. dr. hab. Marcina Dębowskiego. Prace badawcze mają się zakończyć w 2023 r.

Czytaj także: Jak będzie wyglądać miasto na Marsie? Jest pierwsza wizualizacja

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej