RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Lucjan Czerny. Na scenie występował od ponad 40 lat

Lucjan Czerny zmarł w niedzielę 28 marca (fot. YouTube/ Lista Śląskich Szlagierów Szlagierowopl)
Lucjan Czerny zmarł w niedzielę 28 marca (fot. YouTube/ Lista Śląskich Szlagierów Szlagierowopl)

Kabareciarz, radiowiec, wokalista, wodzirej, konferansjer, aktor, tekściarz – to tylko niektóre z wymienianych przez media wcieleń Lucjana Czernego. Znany śląski artysta zmarł w niedzielę. „Lucek, Ty pieronie, aleś numer nom wywinył w ten ciulaty czas” – wspomina zmarłego Sylwester Targosz-Szalonek.

Nie żyje Aleksandra Koncewicz, aktorka znana m.in. z „Plebanii” i „07 zgłoś się”

W wieku 90 lat zmarła Aleksandra Koncewicz, wybitna aktorka teatralna – informuje rp.pl. Była gwiazdą poznańskich scen, ale popularność przyniosły...

zobacz więcej

Lucjan Czerny pochodził z Katowic, gdzie ukończył szkołę muzyczną. Uczęszczał też do szkoły baletowej w Bytomiu. Występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, współpracował z Telewizją Katowice.

Kim był Lucjan Czerny?


Był założycielem śląskiej Kapeli z Katowic, prowadził autorskie programy w Radiu TOP i Radiu Piekary. Czerny zagrał w kilku filmach – m.in. „Młyn i krzyż”, „Grzeszny żywot Franciszka Buły” i „Angelus”. Występował też w kabaretach.

W 2016 r. świętował jubileusz 40 lat działalności estradowej.

„Kochany Lucjanie, znołeś mie od bajtla. Pierw RadioTop, a późnij inksze radia i telewizje. Powtarzoł żeś, że mom durch trenować sztima i piknie śpiewać. Robia co moga i obiecuja Ci, że dalej tak bydzie. Pamientom jakeś godoł, że zaszczyt być ze mną na scenie. Jo Ci godom dziś, że zaszczyt było Ciebie trefić w życiu i czasem coś fajnego zrobić. Lucek, Ty pieronie, aleś numer nom wywinył w ten ciulaty czas. Lucjan Czerny Durch bydziesz w moim sercu” – napisał na Facebooku o zmarłym artyście dyrektor artystyczny Śląskiego Festiwalu Operetki i Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.


Zobacz także: Nie żyje Andrzej Kowalczyk, aktor znany m.in. z „Barw szczęścia” i „Świętej wojny”

źródło:
Zobacz więcej