RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto wygrałby wybory parlamentarne? Wszyscy na podium tracą [SONDAŻ]

Kto zyskał, a kto stracił w nowym sondażu parlamentarnym? (fot. Shutterstock/Verconer)
Kto zyskał, a kto stracił w nowym sondażu parlamentarnym? (fot. Shutterstock/Verconer)

Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje pozycję lidera w sondażach. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego głos deklaruje 31 proc. Polaków – wynika z najnowszego badania IBRiS. To spadek notowań partii rządzącej, podobnie jest w przypadku jej konkurentów z podium: traci także Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni.

Platforma oddala się od Hołowni. Jak wypada PiS? [SONDAŻ]

PiS utrzymuje pozycję lidera. Polska 2050 Szymona Hołowni ma całkiem sporą przewagę nad Koalicją Obywatelską – wynika z sondażu pracowni Social...

zobacz więcej

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie portalu Onet. Wynika z niego, że oddanie głosu na PiS deklaruje 31 proc. ankietowanych (to spadek o 1,9 pkt. proc. w porównaniu z sondażem tej samej pracowni sprzed czterech tygodni).

Na kogo zagłosowaliby Polacy w wyborach?


Na drugim miejscu znalazła się ponownie Koalicja Obywatelska, minimalnie przed partią Szymona Hołowniuzyskały odpowiednio 17,3 proc. (spadek o 0,9 pkt. proc.) oraz 17,2 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc.).

Tuż poza podium znalazły się także Lewica (9,1 proc., spadek o 1 pkt. proc.) i Konfederacja (7,3 proc., wzrost o 2,3 pkt. proc.). Na granicy progu wyborczego (z poparciem 5 proc.) stawkę zamyka PSL-Koalicja Polska.

Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 13,1 proc. ankietowanych.

Deklarowana frekwencja, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wyniosłaby 36 proc. Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28 marca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na grupie 1100 osób.

Zobacz także: Sondaż. Ocena PKN Orlen poprawia się

źródło:
Zobacz więcej