RAPORT

Pogarda

Zmiany klimatyczne a alergia. Niepojące ustalenia naukowców

Alergia dotyka coraz więcej osób (fot. Pexels)
Alergia dotyka coraz więcej osób (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy mają złe wieści dla alergików i osób cierpiących na katar sienny. Zmiany klimatyczne mogą pogorszyć ich stan. Dane te są wynikiem prowadzenia długoterminowych obserwacji zmian stężenia pyłków w powietrzu przez zespół badaczy z University of Worcester.

Mikroplastiki to siedlisko patogenów

Wszechobecne mikroplastiki to prawdziwe siedlisko patogenów, bakterii opornych na antybiotyki – piszą naukowcy na łamach „Journal of Hazardous...

zobacz więcej

Główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Science Advances” Alexander Kurganskiy ostrzega, że przewidywane zmiany klimatyczne mogą zwiększyć nasilenie sezonu alergicznego nawet o 60 proc. w stosunku do obecnego poziomu. Jak wskazują naukowcy, będzie to niezwykle dotkliwe dla ponad 40 proc. Europejczyków, którzy każdego roku cierpią z powodu alergii na pyłki.

Naukowcy wierzą, że taka wiedza pozwoli w przyszłości na lepsze i dokładniejsze przewidywanie poziomów stężenia pyłków, dając alergikom możliwość lepszego przygotowania się do tego trudnego i uciążliwego sezonu.

Przyznają jednak, że na ten moment zapanowanie nad katarem siennym jest niemal niemożliwe. W efekcie alergicy wciąż są skazani na doraźne środki, które choć trochę pozwolą złagodzić objawy: sięganie po maseczki czy filtry, oczyszczacze powietrza, krople do oczu i tabletki zmniejszające stan zapalny, ewentualnie immunoterapię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej