RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nieprawdziwe informacje”. Rzecznik WOT odpowiada portalowi Onet

Rzecznik Dowództwa WOT przedstawił dowód podważający tezę zawartą w artykule (fot. MON/TT/płk Marek Pietrzak)
Rzecznik Dowództwa WOT przedstawił dowód podważający tezę zawartą w artykule (fot. MON/TT/płk Marek Pietrzak)

Po artykule dziennikarzy Onetu „Jak sprzedawca ogrodowych grillów wcisnął wojsku chińskie kompasy” rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak wydał oświadczenie. „Autorzy artykułu nie dochowali staranności i rzetelności dziennikarskiej, a swoje tezy oparli na nieprawdziwych informacjach” – wskazał.

„Dezinformacja w praktyce”. Politolog o aferze Soku z Buraka

– Jest to sprawa bardzo interesująca, ponieważ jest to pewna lekcja poglądowa, która pozwala nam dostrzec, jak są przeprowadzane tego typu operacje...

zobacz więcej

„Zaznaczam, że w moim oświadczeniu nie odnoszę się do samej procedury zakupu, która była realizowana przez Jednostkę Wojskową NIL ani oceny dostawcy. Odnoszę się wyłącznie do produktu, który dostarczono do WOT jako użytkownika końcowego. Co nie znaczy, że nie jest dla nas ważne by dostarczono jak najlepszy produkt za jak najniższą kwotę” – zaznaczył.

Płk Pietrzak zasugerował, że Onet opublikował fake newsa. „Nie jest prawdą, jak podają autorzy artykułu, że zakupiony na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej kompas waży 70,6 g. i co za tym idzie nie spełnia wymagań określonych w zamówieniu dla tego asortymentu. Kompas waży 90 g., co oznacza, że spełnia wymagania określone przez zamawiającego, zgodnie z którymi waga kompasu powinna wynosić od 80 do 120 g” – napisał i jako dowód przedstawił zdjęcie kompasu na wadze.

„Nie jest prawdą, że w Wojskach Obrony Terytorialnej dowódcy proszą o korzystanie z prywatnego wyposażenia – w tym kontekście teza, że »dowódcy WOT proszą żołnierzy o przychodzenie na ćwiczenia z prywatnym sprzętem, m.in. kompasami czy latarkami« jest zwyczajną konfabulacją, którą autorzy materiału posługują się nie po raz pierwszy publikując wypowiedzi rzekomych rozmówców – anonimowych żołnierzy. Jeśli zaś jest inaczej, proszę o wskazanie choć jednego takiego przypadku z określeniem miejsca i czasu. Podobnie jest z tezą, że »żołnierze mówią, że to, co dostali to plastikowe g…«. W mojej ocenie to kolejna konfabulacja, której celem jest wzmacnianie fałszywych tez i świadome budowanie rozdźwięków” – dodał.

Wojskowy zapewnił, że kompas spełnia warunki. „Urządzenie jest efektywnie wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy jak i w działaniach przeciwkryzysowych (np. akcjach poszukiwawczych). Kompas wykazuje się oczekiwaną trwałością, dotychczas nie realizowano również zgłoszeń gwarancyjnych. W codziennej eksploatacji nie wykazano wyższości droższych odpowiedników (np. produkcji Silva) nad typem kompasu zakupionego przez JW NIL. Nie stwierdzono również odchyłek od wymaganej precyzji urządzenia oraz od parametrów zweryfikowanych przez zespół odpowiedzialny za odbiór wyposażenia od dostawcy” – podkreślił.

Odnosząc się do zarzutu, że „dowództwo WOT nabiera wody w usta” płk Pietrzak przyznał, że autor artykułu zwrócił się do niego z pytaniami dotyczącymi kompasów zakupionych na potrzeby WOT. „Z uwagi na prowadzone w tej sprawie postępowanie prokuratury, nie jestem upoważniony do komentowania sprawy o czym poinformowałem dziennikarza w formie wiadomości e-mail oraz w rozmowie telefonicznej. W swojej służbie na stanowisku rzecznika prasowego Dowództwa WOT kieruję się transparentnością oraz bardzo otwartą polityką informacyjną. Zarzuty o »nabieraniu wody w usta« są bezpodstawne, niesprawiedliwe i krzywdzące” – ocenił.

„W świetle informacji na podstawie, których autorzy artykułu zbudowali swoją narrację, niezwykle ciekawe może być znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego firma, która jest »sygnalistą« w sprawie nie zgłosiła rzekomych nadużyć do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych celem jego rozstrzygnięcia. Żałuję, że autorzy artykułu nie pokusili się o znalezienie odpowiedzi na to fundamentalne pytanie” – przyznał, dodając, że w siedzibie Dowództwa WOT stnieje możliwość zapoznania się z zakupionym kompasem i bezpośrednim porównaniem go do innych modeli znajdujących się na wyposażeniu terytorialsów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej