RAPORT

Pogarda

Koreańczycy stawiają na Polskę. Największa inwestycja w historii

W Dąbrowie Górniczej trwa już budowa pierwszego zakładu (fot. Materiały prasowe)
W Dąbrowie Górniczej trwa już budowa pierwszego zakładu (fot. Materiały prasowe)

Najnowsze

Popularne

SK IE Technology, spółka z grupy SK Innovation, koreański potentat w produkcji baterii do samochodów elektrycznych i ich komponentów, zainwestuje w Polsce około 850 mln euro. Na Górnym Śląsku właśnie powstaje pierwsza fabryka. Kolejne trzy zostaną oddane do użytku do 2023 roku.

Orlen może przejąć farmy wiatrowe na Pomorzu

Koncern PKN Orlen uzyskał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych działających na Pomorzu. Ich łączna moc to ok. 90 MW. Tco pozwala na...

zobacz więcej

Obecnie budowany zakład nr 1 ma uruchomić produkcję w trzecim lub czwartym kwartale tego roku (w różnych miejscach w tej samej informacji SK podaje różne terminy), a zakład nr 2 w pierwszym kwartale 2023 r.

Nakłady na budowę zakładów 3 i 4 w Polsce to 1,13 bln wonów południowokoreańskich, czyli niemal 850 mln euro. Koncern deklaruje, że to jego największa jak dotąd pojedyncza inwestycja.

Fabryka zajmie się budową separatorów, czyli komponentów wykorzystywanych w bateriach do samochodów elektrycznych.

Łącznie polskie zakłady będą więc wytwarzać 1,54 mld metrów kwadratowych separatorów. Obecnie koncern posiada w Korei i Chinach zakłady o mocy około 860 mln metrów kwadratowych, a dzięki budowie czterech zakładów w Polsce do roku 2024 chce rozwinąć produkcję do 2,73 mld metrów kwadratowych. W końcówce tego roku moce zakładów mają sięgnąć 1,37 mld metrów kwadratowych, a na koniec 2023 już 1,87 mln metrów kwadratowych.

Koncern poinformował, że nowe inwestycje to wynik szybko rosnącego popytu na baterie do samochodów elektrycznych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej