RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak informacyjny Kremla: Polsce zagraża Ukraina

Według rosyjskiej propagandy Polska obawia się dziś szczególnie Ukrainy (fot. S.Peterson/Getty Images)
Według rosyjskiej propagandy Polska obawia się dziś szczególnie Ukrainy (fot. S.Peterson/Getty Images)

Po raz kolejny rosyjska propaganda manipuluje słowami szefa MON Mariusza Błaszczaka. Tym razem celem jest wywołanie sporów między Polską a Ukrainą – oświadczył w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn o tekście na rosyjskim portalu: Walka informacyjna przeciw Polsce

Portal zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciw Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce „coraz większą popularność” zyskują „ruchy...

zobacz więcej

„Kolejny raz propaganda rosyjska manipuluje słowami Szefa MON. Tym razem celem jest wywołanie sporów między Polską a Ukrainą. Rosyjskie media twierdzą, że minister obrony przygotowuje Polskę na atak z Ukrainy” – napisał Żaryn w poniedziałek na Twitterze.

Dodał, że „pretekstem do działań informacyjnych wymierzonych w RP jest decyzja ministra obrony narodowej o powołaniu nowych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej”. „Szef MON informował o powstaniu nowych jednostek w woj. podkarpackim, lubelskim i mazowieckim” – wskazał Żaryn.

Portale rosyjskie - napisał rzecznik - komentując decyzję szefa MON sugerują, że oznacza ona, że Polska spodziewa się wzrostu zagrożeń z Ukrainy. „Jeden z portali wprost pisze, że »Warszawa widzi zagrożenia płynące z Ukrainy«” –zaznaczył Żaryn.

Dodał, że „inny z artykułów sugeruje, że decyzja Szefa MON dowodzi hipokryzji władz RP, które mówią głównie o zagrożeniu ze strony Rosji, zaś powstanie nowych jednostek WOT oznacza, że to Ukraina jest traktowana jako główne zagrożenie dla RP”.

„To już kolejne działania propagandy rosyjskiej manipulujące słowami Szefa MON. Omawiane działania wpisują się w ataki informacyjne Kremla przeciwko polityce militarnej RP i Siłom Zbrojnym RP” – napisał Żaryn. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych do wpisu dołączył ilustracje z wycinkami z rosyjskich portali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej