RAPORT

Wojna na Ukrainie

Orlen może przejąć farmy wiatrowe na Pomorzu

Do 2030 r. Orlen będzie uzyskiwał z odnawialnych źródeł energii 2,5 GW mocy (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Do 2030 r. Orlen będzie uzyskiwał z odnawialnych źródeł energii 2,5 GW mocy (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Koncern PKN Orlen uzyskał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych działających na Pomorzu. Ich łączna moc to ok. 90 MW. Tco pozwala na zawarcie transakcji z hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi. Po planowanej na kwiecień finalizacji transakcji Grupa Orlen będzie mieć w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej. Stanie się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

Sondaż. Ocena PKN Orlen poprawia się

Mimo kolejnych informacji medialnych o Danielu Obajtku, postrzeganie koncernu, którym kieruje, praktycznie się nie zmienia – wynika z badania IBRiS.

zobacz więcej

– Zgoda UOKiK na przejęcie przez PKN Orlen lądowych farm wiatrowych to ważny krok w budowie nowoczesnego koncernu multienergetycznego, z silnym segmentem energetycznym, opartym o czyste źródła wytwarzania. W strategii ORLEN2030 zapowiedzieliśmy, że w ciągu dekady zamierzamy osiągnąć 2,5 GW w odnawialnych źródłach energii i już dzisiaj konsekwentnie realizujemy ten plan. To odpowiedź nie tylko na kwestie regulacyjne, ale też oczekiwania naszych klientów i akcjonariuszy – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w woj. pomorskim. Wszystkie farmy objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator.
B Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do 10 lat.

Aktywa energetyczne Orlenu


Po przeprowadzonej akwizycji Grupa ORLEN będzie mieć aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe.

Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Grupa ma też dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. i rozbudowaną sieć linii przesyłowych o łącznej długości ok. 200 tys. km, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. 3 mln odbiorców. W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern będzie inwestował przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Do 2030 r. Grupa ORLEN będzie posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych wg udziałów Grupy ORLEN).

Przeczytaj też: Daniel Obajtek o kolejnych sukcesach Orlenu w Niemczech

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej