RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Monstrualne” i „podłe”. Forum Żydów Polskich punktuje kłamstwa „The New Yorkera”

Forum Żydów Polskich krytycznie o artykule Mashy Gessen (fot. Keystone/Getty Images)
Forum Żydów Polskich krytycznie o artykule Mashy Gessen (fot. Keystone/Getty Images)

Po pierwsze i najważniejsze, naród polski nie wymordował 3 mln Żydów. To jest właśnie gigantyczne kłamstwo! Po drugie, polski rząd nie oskarżał żadnych uczonych o zniesławienie – komentuje skandaliczny artykuł „The New Yorkera” Paweł Jędrzejewski, redaktor portalu Forum Żydów Polskich. Komentuje w ten sposób tekst rosyjsko-amerykańskiej dziennikarki Mashy Gessen. Twierdzi, że pierwsze z kłamstw jest „gigantyczne” i „podłe”, a drugie – dla „przypadkowego amerykańskiego czytelnika nie do wychwycenia”.

Fake-historyk w natarciu

– Polacy masowo brali udział w likwidacjach Żydów i poszukiwaniu ich kryjówek – twierdzi prof. Jan Grabowski, współautor „Dalej jest noc”, na...

zobacz więcej

To reakcja na artykuł, który ukazał się w amerykańskiej gazecie „The New Yorker”, pt. „Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście”. Autorka tekstu pisze, że „aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania 3 mln Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” Jana Grabowskiego i Barbary Engelking.

Oskarżają polski naród o Holokaust


Chodzi o sprawę historyków, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce „Dalej jest noc”, co opisywaliśmy na portalu tvp.info. Zobacz także: Z bohatera zrobili szmalcownika i „nic się nie stało”. Tłumaczenia Engelking i Grabowskiego

Publicysta Forum Żydów Polskich zauważa, że słowa Gessen „Aby uniewinnić naród z morderstw 3 mln Żydów” zawierają jednoznaczne stwierdzenie, że polski naród jest mordercą 3 mln Żydów, a autorka powtarza to kłamstwo w dalszej części artykułu.

Komitet Żydów Amerykańskich w obronie Polaków. Chodzi o antypolski artykuł „New Yorkera”

Amerykański Komitet Żydów (American Jewish Committee, AJC) skrytykował opublikowany w czasopiśmie „New Yorker” artykuł, którego autorka utrzymuje,...

zobacz więcej

„Czy można uwierzyć, że Masha Gessen, której dziadek był ofiarą Zagłady (został zamordowany w obozie śmierci lub w białostockim getcie), nie wie, że mordercami, ludobójcami, autorami i wykonawcami Holokaustu byli Niemcy, działający w imieniu państwa niemieckiego pod rządami Adolfa Hitlera i NSDAP, czyli III Rzeszy? Nie. W to nie da się uwierzyć. To nie jest ani niewiedza, ani przypadek” – konstatuje redaktor FŻP.

Już nawet nie „współodpowiedzialni”. Tuszowanie niemieckiej zbrodni


Podkreśla przy tym, że jest to świadome kłamstwo, pełne wyrachowania i premedytacji, wymierzone w Polskę by „zataić niemiecką nazistowską rolę w ludobójstwie”. Jak ocenia Jędrzejewski, kłamstwo dziennikarki „The New Yorkera” wpisuje się „w dającą się coraz wyraźniej zaobserwować tendencję do zamazywania win niemieckich, manipulowania historycznymi kłamstwami oraz wypaczania historycznej prawdy tak, aby wywołać wrażenie, że to polskie państwo i naród są współ-odpowiedzialni, a teraz już nawet samodzielnie odpowiedzialni za Zagładę”. Na tekst zareagowało już polskie MSZ i dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Które żydowskie organizacje w Polsce i w jaki sposób odpowiedzą na ten skrajnie, wręcz niewyobrażalnie podły tekst Mashy Gessen? Czy i jak staną w obronie prawdy? To ich obowiązek. Milczenie lub brak zdecydowanego stanowiska w obliczu tego kłamstwa byłyby niewybaczalne” – podsumowuje redaktor Forum Żydów Polskich.

Zobacz także: Oskarżyła naród polski o zagładę Żydów. „Zdaję sobie sprawę z kontrowersji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej