RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor

Krzysztof Penderecki (fot. PAP/CTK Photo/Ludek Perina)
Krzysztof Penderecki (fot. PAP/CTK Photo/Ludek Perina)

Rok temu, 29 marca 2020 roku, zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor, dyrygent, należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki, a także kultury i sztuki współczesnej.

Nie żyje Andrzej Kukuczka. Dziennikarz Radia Kraków miał 56 lat

zobacz więcej

Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory awangardowe z lat 60, jak „Tren – Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego wielkich sukcesów.

Kompozytor łączył w utworach tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii. Od ponad pół wieku jego dzieła znajdują się w repertuarze największych orkiestr i chórów oraz prestiżowych scen i filharmonii.

Od lat 70. jako dyrygent prowadził orkiestry symfoniczne w kraju, a także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Zajmował się też działalnością pedagogiczną. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Kilka lat temu brytyjski dziennik „The Guardian” nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem. W 2005 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Uznawany za wybitnego przedstawiciela polskiej awangardy, Krzysztof Penderecki tworzył koncerty, monumentalne dzieła oratoryjne, opery, jak również utwory kameralne i wokalne.

Zobacz także: Prezydent złożył życzenia urodzinowe Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu

źródło:
Zobacz więcej