RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katastrofa helikoptera na Alasce. Nie żyje miliarder z Czech

Petr Kellner miał 56 lat  (fot. CTK Photo/Roman Vondrous)
Petr Kellner miał 56 lat (fot. CTK Photo/Roman Vondrous)

Miliarder Petr Kellner, najbogatszy Czech, zginął w katastrofie helikoptera na Alasce. Łącznie zginęło pięć osób. Ofiary to uczestnicy wycieczki narciarskiej, ich przewodnicy i pilot. Służby wyjaśniają okoliczności tragedii.

Kim był Karol Kania? Milioner zginął w katastrofie helikoptera

Jedną z ofiar nocnego wypadku helikoptera w Pszczynie był Karol Kania, przedsiębiorca, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy Karol...

zobacz więcej

Do katastrofy doszło w sobotę 27 marca. Helikopter Airbus AS350 B3, który przyleciał na lodowiec Knik na Alasce, runął na ziemię.

Śmierć 56-letniego Kellnera została potwierdzona przez należącą do niego grupę inwestycyjną PPF. „Informujemy z najgłębszym smutkiem, że w sobotę 27 marca w wypadku śmigłowca w górach na Alasce zginął tragicznie założyciel i właściciel większościowy grupy PPF Pan Petr Kellner” – podano w komunikacie.

Pozostałe ofiary to przewodnik Gregory Harms, mieszkaniec Czech Benjamin Larochaix oraz dwóch mieszkańców Alaski, Sean McMannany i 33-letni pilot Zachary Russell. Do katastrofy doszło około 80 km od Anchorage, największego miasta Alaski.

Śmigłowiec przewoził pasażerów w ramach wyprawy heliskiingowej – sportu ekstremalnego polegającego na zjazdach narciarskich na nieoznakowanych trasach, dokąd narciarze docierają z pomocą helikoptera.

Kellner był najbogatszym Czechem. Jego majątek szacowano na około 17,5 mld dolarów. Biznesmen razem z partnerami wzbogacił się na prywatyzacji firm państwowych w ramach transformacji ustrojowej. Za pomocą swojej spółki PPF był m.in. większościowym właścicielem operatora komórkowego O2, właścicielem telewizji TV Nova, a także banku i firm ubezpieczeniowych.

Kondolencje rodzinie zmarłego biznesmena złożył na Twitterze premier Czech Andrej Babisz.

źródło:
Zobacz więcej