RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wsparcie branży rolno-spożywczej. 4,7 mld dla wsi z Krajowego Programu Odbudowy

Środki z KPO wesprą kilka obszarów życia na wsi (fot. Shutterstock/oticki)
Środki z KPO wesprą kilka obszarów życia na wsi (fot. Shutterstock/oticki)

Unijny Fundusz Odbudowy będzie wspierać dwa elementy w kontekście obszarów wiejskich. Chodzi o poprawę warunków życia na wsi oraz wzmacnianie sektora rolno-spożywczego – zapowiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda. Z części dotacji projektowanego Krajowego Planu Odbudowy na wieś ma trafić około 4,7 mld zł – dodał szef resortu.

Kilkadziesiąt milionów euro na reformę polskiego rynku pracy

W ramach Krajowego Planu Odbudowy planowane jest przeznaczenie 52 mln euro na reformę rynku pracy i służb zatrudnienia – poinformowała w czwartek...

zobacz więcej

– Z tych pieniędzy można sfinansować inwestycje w zakresie infrastruktury i internetu, cyfryzacji szkół czy rozwoju krótkich łańcuchów dostaw i wsparcia przetwórstwa rolno-spożywczego. Pomocą będzie można tez objąć rolnictwo na obszarach górskich czy gospodarkę wodno-ściekową – wymieniał minister rolnictwa.

Działania zawarte w Krajowym Programie Odbudowy mają wspierać inne programy wspierające obszary wiejskie, m.in. Wspólną Politykę Rolną UE – dodał Grzegorz Puda.

– Sam Plan Strategiczny WPR jest skoncentrowany na realizacji celów środowiskowo-klimatycznych w sektorze rolnym. Nie da się tego realizować bez wsparcia producentów i przetwórców rolnych. Z tego tytułu zdecydowaliśmy o przesunięciu 30 proc. programowanych środków z drugiego do pierwszego filara WPR. Oznacza to, że na rozwój infrastruktury i społeczny rozwój obszarów wiejskich konieczne jest przeznaczenie środków z innych funduszy, m.in. z KPO – powiedział minister rolnictwa.

Łącznie z dotacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej Polska ma uzyskać około 24 mld euro. Dodatkowe 34 mld euro mogą pochodzić z pożyczek. Okres spłaty części pożyczkowej Funduszu to 35 lat.

Pieniądze będą mogły być spożytkowane na realizację sześciu filarów polityki unijnej: zieloną transformację, cyfrową transformację, inteligentny wzrost gospodarczy, spójność społeczną i terytorialną, opiekę zdrowotną oraz politykę na rzecz nowego pokolenia.

Krajowemu Planowi Odbudowy poświęcone są trwające do 2 kwietnia konsultacje społeczne.

Przeczytaj także: Ponad 7 mld zł na edukację i naukę. Min. Czarnek o KPO

źródło:
Zobacz więcej