RAPORT

Pogarda

Posadzą miliardy drzew na pustyni. Jaki cel ma Arabia Saudyjska?

Książę ibn Salman chce walczyć ze zmianami klimatu (fot. PAP/EPA/BANDAR ALJALOUD / HANDOUT)
Książę ibn Salman chce walczyć ze zmianami klimatu (fot. PAP/EPA/BANDAR ALJALOUD / HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

W przeciągu najbliższych dekad Arabia Saudyjska planuje zasadzić 10 mld drzew. To element szerszego planu zmniejszenia emisji CO2 i zanieczyszczenia gleby przedstawionego przez saudyjskiego następcę tronu Mohammada ibn Salmana.

Mikroplastiki to siedlisko patogenów

Wszechobecne mikroplastiki to prawdziwe siedlisko patogenów, bakterii opornych na antybiotyki – piszą naukowcy na łamach „Journal of Hazardous...

zobacz więcej

Rządzący de facto krajem następca tronu zapowiedział, że do 2030 roku 50 proc. energii w Arabii Saudyjskiej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Książę ibn Salman przekazał również, że wraz z innymi krajami arabskimi planuje zasadzenie dodatkowych 40 mld drzew w ramach inicjatywy Zielonego Bliskiego Wschodu, który będzie największym na świecie programem zalesiania.

Królestwo, region i cały świat muszą robić więcej i działać szybciej w walce ze zmianą klimatu – podkreślił książę.

Brakuje wody


Jak zauważa agencja Reutera, władca nie przedstawił szczegółów tego planu, a Arabia Saudyjska dysponuje ograniczonymi zasobami wody, niezbędnej do podlewania roślin.

Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy naftowej na świecie. Plan Zielonego Bliskiego Wschodu jest elementem szerszego programu księcia ibn Salmana mającego na celu zmniejszenie uzależnienia gospodarki kraju od ropy i poprawę jakości życia jego mieszkańców – wskazuje Reuters.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej