RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ujawniali tajemnice reżimu Łukaszenki. Grupa NEXTA oskarżona o ekstremizm

Reżim Alaksandra Łukaszenki prześladuje opozycję (fot. PAP/EPA/STR)
Reżim Alaksandra Łukaszenki prześladuje opozycję (fot. PAP/EPA/STR)

Białoruski Komitet Śledczy zainicjował proces uznania twórców strony i kanałów NEXTA w mediach społecznościowych za organizację ekstremistyczną – informuje Telewizja Biełsat. Grupa opozycyjnego blogera Sciapana Puciły ujawnia tajemnice reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Sprawa Polaków na Białorusi. Prezydent Duda skierował list do Joe Bidena

Prezydent Andrzej Duda skierował list do przywódcy USA Joe Bidena, jako prezydenta kraju przewodniczącego obecnie pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ, w...

zobacz więcej

Komitet Śledczy oświadczył, że w ramach sprawy karnej „wszczętej w związku z przestępczą działalnością Sciapana Puciły i innych osób” wykryto w mediach społecznościowych „wielokrotne przypadki wzywania do protestów, blokowania dróg, strajków, koordynowania nielegalnych zgromadzeń z wskazywaniem konkretnych miejsc ich przeprowadzenia i tras przemieszczania się”. W komunikacie podkreślono, że „ustalona została grupa osób”, które publikowały te materiały i otrzymywały za to wynagrodzenie.

Co więcej, ustalono fakty potwierdzające, że wyżej wymienione osoby działają w ramach organizacji, której biuro znajduje się w Warszawie. Swoją działalność finansowali z reklam w ekstremistycznych mediach społecznościowych – twierdzi urząd.

Służba sugeruje, że w związku z tym współpracowników blogera NEXTA należy uznać za „zagraniczna organizację ekstremistyczną”, której działalność powinna być zakazana na terenie Białorusi. Należy więc czekać na stosowną decyzję sądu – ocenia Biełsat.

Sciapan Puciła, NEXTA („niechta” po białorusku oznacza „ktoś”) to student warszawskiej uczelni, były współpracownik Biełsatu i syn dziennikarza sportowego Biełsatu. Swoją działalność zaczął od kanałów w mediach społecznościowych, w tym na YouTube, gdzie obnażał skorumpowanie białoruskich oligarchów oraz władz, w tym samego Łukaszenki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej