RAPORT

Pogarda

„Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem #PolskaToWiecej

Najnowsze

Popularne

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie Polakom o programie „Czyste Powietrze”. Umożliwia on otrzymanie dofinansowania do wymiany kotła bądź ocieplenia domu. Do ponad 8,5 tys. parafii w całym kraju trafiły materiały informacyjne dot. tych kwestii. Działacze ekologiczni alarmują, że obecny kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań na rzecz środowiska.

Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”

„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu....

zobacz więcej

Akcja została zorganizowana w ramach programu „Zielone Parafie” Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Włączył się w nią także Polski Alarm Smogowy. Dzięki tej inicjatywie Polacy mogli się dowiedzieć, w jaki sposób walczyć ze smogiem, który może się przyczyniać nawet do śmierci. W niedzielę 21 marca miał miejsce finał tej akcji. Parafianie wraz z duchownymi w całej Polsce modlili się m.in. o powrót do zdrowia osób cierpiących z powodu pandemii i w wyniku zanieczyszczonego powietrza; za wolontariuszy kampanii, którym leży na sercu dobro ludzi i całego stworzenia.

Sam program „Zielone Parafie” ma na celu wdrożenie rozwiązań zmieniających funkcjonowanie kościołów na sposób bardziej ekologiczny – wyjaśniał w rozmowie z portalem tvp.info Piotr Abramczyk ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Program jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II do „ekologicznego nawrócenia”, czyli do zmiany stylu życia na bardziej przyjazny człowiekowi i środowisku.

Założenia Ruchu opierają się na encyklice papieża Franciszka „Laudato Si’”. Ojciec Święty wskazuje w niej na kryzys ekologiczno-społeczny i apeluje o branie odpowiedzialności za dobro wspólnego świata. Napisał: „Ludzkość wezwana jest do uświadomienia sobie konieczności zmiany stylu życia, produkcji i konsumpcji, by powstrzymać globalne ocieplenie albo przynajmniej wyeliminować przyczyny wynikające z działalności człowieka”.

Parafie walczą z kryzysem ekologicznym


Program został skierowany do parafii, ponieważ są one „podstawowym ośrodkiem życia chrześcijańskiego” oraz miejscem modlitwy wiernych – dodał Abramczyk. Mogą więc one być dla parafian przykładem zmiany nawyków i dobrych praktyk w duchu ekologii integralnej.

Przyszłość leży w rękach młodych i przedsiębiorców. „Ekonomia Franciszka”

Przyszłość środowiska i klimatu zależy zarówno od ekonomistów i przedsiębiorców, jak i od młodzieży. A mówiła o tym włoska siostra zakonna i...

zobacz więcej

Jak określił Abramczyk, parafie są zaproszone nie tylko do jednorazowych działań, ale „do podróży ku ekologicznemu nawróceniu”. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska przygotował trzy rodzaje działań: edukacyjno-informacyjne, które mają zwiększyć świadomość nt. kryzysu ekologicznego oraz wskazać konkretne sposoby rozwiązywania go; praktyczne, które mają wprowadzać rozwiązania przyjazne środowisku i człowiekowi; duchowe, które mają uwrażliwić parafian na świat.

– Wciąż wielu katolików nie zdaje sobie sprawy, że te kwestie ekologiczne w ogóle były poruszane w nauczaniu Kościoła i często podchodzi do nich sceptycznie, a niestety kryzys ekologiczny, z którym mamy teraz do czynienia, wymaga naprawdę pilnych działań, zmiany stylu życia – powiedział portalowi tvp.info Abramczyk.

Smog zabiera życie


Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że zanieczyszczone powietrze przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tys. osób. Niektóre polskie miasta (np. Kraków, Warszawa) znajdują się na liście najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Kampania „Bóg daje życie – smog je odbiera” ma więc na celu wprowadzanie takich rozwiązań, aby jakość powietrza w Polsce się polepszała.

Czyste Powietrze – nasza wspólna sprawa. Premier zaprezentował spot [WIDEO]

Czyste powietrze to sprawa, która dotyczy nas wszystkich – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, prezentując spot dotyczacy zmian w...

zobacz więcej

Działacze Ruchu wskazują na niektóre metody, które mogą wpłynąć na polepszenie jakości powietrza. To m.in. korzystanie z nowoczesnych źródeł ciepła, termoizolacja budynku, sadzenie drzew i krzewów, które pochłaniają część zanieczyszczeń.

Piotr Abramczyk zachęcał też, aby przyjrzeć się swoim nawykom związanym z wykorzystaniem energii – począwszy od tych najmniejszych np. gaszenie światła w momencie wychodzenia z danego pomieszczenia. Zwrócił on też uwagę, że niektóre domy w Polsce są nadal ogrzewane przy pomocy przestarzałych kotłów bądź pieców, chociaż nie spełniają one odpowiednich norm.

W 14 województwach obowiązują ustawy antysmogowe. Zgodnie z nimi w najbliższym czasie będzie obowiązkowa wymiana kotłów. Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska przypomina o programie „Czyste Powietrze”. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych oraz wymianę źródeł ciepła. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca domowego bądź na ocieplenie budynku.

Ojciec Święty Franciszek podpisał w Asyżu encyklikę ,,Fratelli tutti”

Papież Franciszek podpisał w sobotę w Asyżu swoją encyklikę „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej. Podpis złożył na zakończenie...

zobacz więcej

Dodatkowo dotacja może częściowo spłacić koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej czy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Szczegółowe informacje zostały właśnie zawarte w materiałach informacyjnych, dostępnych w parafiach oraz na stronie internetowej programu „Zielone Parafie”.

Jak parafianie w Warszawie dbają o środowisko?


W akcję „Bóg daje życie – smog je odbiera” włączyła się m.in. parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Z pomysłem zaangażowania się wyszli sami parafianie, aby pokazać, że ekologia jest też elementem życia chrześcijan. Wikariusz parafii na stołecznym Wrzecionie, ks. Wojciech Szychowski wskazał w rozmowie z portalem tvp.info, że ideą inicjatywy jest wymiana pieców i starych instalacji, które sprawiają, że smog w Warszawie przekracza normy. – Na terenie parafii są osoby, które (…) pod wpływem inicjatywy zewnętrznej zdecydowały się na zainwestowanie w tę wymianę – zaznaczył kapłan.

Przyznał, że parafia chce pomóc mieszkańcom lepiej zrozumieć czym jest ekologia, dbanie o środowisko oraz inicjatywy z tym związane. Jak dodał, kapłani starają się wprowadzać do swoich nauczań elementy zw. z ekologią. Ks. Szychowski ocenił też, że chrześcijanie są odpowiedzialni za dbanie o środowisko.

Jak powiedział, ma to również związek z dekalogiem. – Jeżeli my wierzymy, że Pan Bóg stworzył świat, to my również wierzymy w to, że chce, aby ten świat, tak jak my go otrzymaliśmy (…), tak my chcemy też zostawić tę Ziemię naszym dzieciom, naszym wnukom, aby mogły spokojnie na niej przebywać, mieszkać, odpoczywać, a nie truć się – przyznał wikariusz parafii na warszawskim Wrzecionie.

Kapłan przyznał, że niektóre osoby sceptycznie podchodzą do takiej inicjatywy i zastanawiają się, co ma wspólnego Kościół z ekologią. Dodał jednak, że większość parafian jest otwarta na inicjatywy i słuchanie na tematy związane z ochroną środowiska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej