RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Opracowano jadalną folię do pakowania jedzenia. Może też zabijać wirusy

Czy nowa folia zastąpi dotychczasowe torebki?  (fot. Shutterstock/amnat30)
Czy nowa folia zastąpi dotychczasowe torebki? (fot. Shutterstock/amnat30)

Rosyjsko–indyjska grupa naukowców opracowała produkowaną z glonów folię, która szybko rozkłada się w środowisku. Można ją nawet zjeść. Co więcej, może wydłużać przydatność pakowanych produktów do spożycia i zabijać wirusy.

Plastik w rybach, a nawet miodzie. Naukowcy alarmują

Mikroplastik można znaleźć w stolcu ludzi z całego świata – poinformowali naukowcy podczas 26 Europejskiego Tygodnia Gastroentrologicznego (UEG) w...

zobacz więcej

Badacze z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego z kolegami z Indii na łamach „Journal of Food Engineering” przedstawili pełną nietypowych zalet folię do pakowania spożywczych produktów.

Folia nadaje się do pakowania różnych rodzajów produktów spożywczych – owoców, warzyw, mięsa czy owoców morza. Składa się z naturalnych składników i w wodzie w ciągu jednej doby rozpuszcza się aż w 90 proc. Jest przy tym jadalna.

„Stworzyliśmy trzy rodzaje błon do pakowania jedzenia opartych na dobrze znanym naturalnym, otrzymywanym z morskich glonów biopolimerze – alginianie sodu – wyjaśnia jeden z autorów wynalazku, Rammohan Aluru. – Jego cząsteczki mają taką właściwość, że formują błony. Alginian sodu jest obiecującą makrocząsteczką z możliwością tworzenia błon przez hydrolizę i w dużych ilościach występuje w ścianach komórkowych w połączeniu z różnymi solami. Największą zaletą alginianu sodu jest to, że w środowisku wodnym zachowuje się jak płynny żel – kontynuuje naukowiec.

Ekobiznes. Firma przetwarza plastik na kostkę brukową

Dwie kobiety założyły w stolicy Indonezji, Dżakarcie, firmę produkującą kostkę brukową, w której składzie są przetworzony plastik i aluminium....

zobacz więcej

Badacze połączyli alginian z naturalnym przeciwutleniaczem – kwasem ferulowym, co umożliwiło uzyskanie podwójnej korzyści. Po pierwsze nadało to folii wytrzymałość, a po drugie sprawiło, że przedłuża ona przydatność opakowanych produktów do spożycia. – Pożywienie dłużej pozostaje świeże dzięki składnikowi, który spowalnia proces utleniania – podkreśla jeden z naukowców prof. Grigory Zyryanov.

Dodatkowo naukowcy mogą dodać naturalne substancje, które także poprawią możliwości przechowywania produktów. – Czosnek, kurkuma i imbir zawierają substancje, które mogą zapobiegać roznoszeniu wirusów – twierdzi badacz.

Kolejną zaletą jest prostota wytwarzania folii, które nie wymaga szczególnych, nowego typu urządzeń. – Folię można wytwarzać np. w fabryce polimerów. Jedynym warunkiem jest spełnienie standardów odpowiednich dla żywności. Jeśli w pobliżu znajduje się niewyczerpane źródło glonów, czyli ocean, wytwarzanie takich błon nie będzie trudne – mówi prof. Zyryanov.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej