Polska wygrała z Niemcami spór o kabanosa

Batalia Polski z Niemcami o kabanosy została wygrana. Europejscy eksperci zaakceptowali wniosek Warszawy o przyznanie polskim kabanosom unijnego certyfikatu – Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Komisja Europejska oficjalnie ma tę decyzję zatwierdzić w przyszłym tygodniu. Tym samym polskie kabanosy zostaną wpisane na listę regionalnych specjalności Wspólnoty, liczącą ponad 1000 produktów. Początkowo przeciwko nadaniu unijnego certyfikatu polskim kabanosom protestowały 3 kraje – Austria, Czechy i Niemcy. Wiedeń i Praga szybko ustąpiły, ale Berlin długo blokował przyznanie unijnego logo.

Niemcy argumentowali, że kabanosy są tak rozpowszechnione, że nie mogą być uznane za tradycyjny produkt. W końcu jednak udało się ich przekonać, że unijny znak – Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – nie ogranicza wcale regionu produkcji, tylko recepturę. Niemcy, tak jak każdy kraj Wspólnoty, będą mogły produkować kabanosy pod tą właśnie nazwą, ale żadne państwo oprócz Polski nie będzie mogło umieszczać unijnego logo na opakowaniach.

Europejski certyfikat, który otrzymają nasze kabanosy (decyzja wejdzie w życie po opublikowaniu w unijnym Dzienniku Urzędowym, co może zająć do dwóch miesięcy), to wyróżnienie i reklama dla produktów oraz gwarancja, że spełniają one wysokie unijne standardy.

źródło:
Zobacz więcej