RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Komitet Żydów Amerykańskich w obronie Polaków. Chodzi o antypolski artykuł „New Yorkera”

„Wypaczanie historii Holokaustu jest godne napiętnowania” (fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
„Wypaczanie historii Holokaustu jest godne napiętnowania” (fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Amerykański Komitet Żydów (American Jewish Committee, AJC) skrytykował opublikowany w czasopiśmie „New Yorker” artykuł, którego autorka utrzymuje, że Polacy i państwo polskie są odpowiedzialni za śmierć trzech milionów Żydów podczas drugiej wojny światowej.

AJC odniósł się na Twitterze do artykułu rosyjskiej dziennikarki Mashy Gessen, w której padło sformułowanie, że władze Polski „starają się oczyścić Polskę – tak Polaków jak i państwo polskie – z winy za śmierć trzech milionów Żydów w Polsce pod okupacją nazistowską”.

Organizacja podkreśliła, że tysiące Polaków pomagało Żydom ryzykując życiem swoim i swoich bliskich, a rząd polski nie sprawował kontroli nad terytorium państwa, ponieważ było ono okupowane przez Niemcy. „Zbiorowe obwinianie Polski za Holokaust to błąd” – napisano.

-> Przeczytaj też: Z bohatera zrobili szmalcownika. Sąd: Grabowski i Engelking muszą przeprosić

Do sprawy odniósł się także ambasador RP w Izraelu, Marek Magierowski, który podkreślił, że wypaczanie historii Holokaustu jest godne napiętnowania niezależnie od tego, kto się tego czynu dopuszcza. „Masza Gessen jest świetnym ekspertem od spraw rosyjskich, ale ten tekst jest niewart publikacji na szanowanych łamach” – ocenił dyplomata. Masza Gessen, redaktorka naczelna rosyjskiego miesięcznika „Wokrug Swieta”, w swoim artykule dla „New Yorkera” nawiązała do sprawy pomówienia przez autorów książki „Dalej jest noc”, Barbarę Engelking i Jana Grabowskiego , jednego z licznych bohaterów, którzy ratowali Żydów w czasie wojny, przedstawiając go jako szmalcownika.

-> Przeczytaj także: Z bohatera zrobili szmalcownika i „nic się nie stało”. Tłumaczenia Engelking i Grabowskiego

Zredagowała swój tekst tak, jakby tezy Engelking i Grabowskiego były prawdziwe, a autorzy „mieli kłopoty w sądzie” właśnie z powodu opisywania prawdy historycznej o rzekomej polskiej winie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej