RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś wykluczona z Eurowizji. Podano przyczyny

Zespół Hałasy ZMiesta wspiera reżim Alaksandra Łukaszenki (fot. YT/Галасы ЗМеста)
Zespół Hałasy ZMiesta wspiera reżim Alaksandra Łukaszenki (fot. YT/Галасы ЗМеста)

Europejska Unia Nadawców (EBU), organizator konkursu Eurowizji, poinformowała, że kolejna piosenka białoruskiego reprezentanta jest sprzeczna z regulaminem. W związku z tym Białoruś nie weźmie w maju udziału w Eurowizji.

Sprawa Polaków na Białorusi. Prezydent Duda skierował list do Joe Bidena

Prezydent Andrzej Duda skierował list do przywódcy USA Joe Bidena, jako prezydenta kraju przewodniczącego obecnie pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ, w...

zobacz więcej

10 marca EBU zwróciła się do Białoruskiej Kompanii Telewizyjno-Radiowej z prośbą o „uczynienie wszystkiego, co możliwe dla udziału kraju w Eurowizji 2021”. W tym celu należało wprowadzić poprawki do tekstu białoruskiej piosenki „Nauczę cię” zespołu Hałasy ZMiesta. Utwór został bowiem uznany za zaangażowany politycznie.

Sama grupa zyskała rozgłos dopiero niedawno – jest znana z wychwalania reżimu Alaksandra Łukaszenki, a w swoich piosenkach wyśmiewa opozycję, demonstrantów i uchodźców politycznych – zwraca uwagę Telewizja Biełsat.

EBU wydała oświadczenie


„Biełteleradiokampania przedstawiła wtedy w wyznaczonym czasie nową piosenkę tych samych artystów. Nowe zgłoszenie zostało wnikliwie rozpatrzone, by ocenić, czy ma prawo udziału w konkursie” – poinformowali organizatorzy.

EBU doszła jednak do wniosku, że ten utwór także narusza zasady konkursu. „W związku z tym, że w określonym terminie nie otrzymaliśmy odpowiedniej propozycji, niestety, Białoruś nie będzie uczestniczyć w 65. konkursie piosenki Eurowizja” – przekazano.Decyzję Europejskiej Unii Nadawców skomentował szef białoruskich mediów państwowych Iwan Ejsmant – prywatnie mąż rzeczniczki prasowej białoruskiego przywódcy Natalli Ejsmant. Małżeństwo jest odpowiedzialne za państwową propagandę.

– Decyzja o dyskwalifikacji jest motywowana politycznie, czego tak nie lubi (a my wiemy, że lubi) Unia Europejska. Jesteśmy członkiem EBU i myślę, że pozostaniemy nim. Na nich po prostu napadli politycy i hejterzy w sieciach społecznościowych – dowodził oskarżając białoruską opozycję. – Grupa Hałasy ZMiesta przeszła do historii i z mojego punktu widzenia, Białoruś wygrała tę Eurowizję! – dodał.

źródło:
Zobacz więcej