RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Autorka popularnych książek dla dzieci nie żyje

Beverly Cleary zmarła w USA w wieku 104 lat (fot. Christina Koci Hernandez/San Francisco Chronicle by Getty Images)
Beverly Cleary zmarła w USA w wieku 104 lat (fot. Christina Koci Hernandez/San Francisco Chronicle by Getty Images)

Amerykańska autorka ponad 40 książek dla dzieci, Beverly Cleary, zmarła w czwartek w swoim domu w Carmel w Kalifornii, gdzie mieszkała od lat sześćdziesiątych XX wieku. Nie podano przyczyny śmierci, o której poinformował w piątek HarperCollins, wydawca jej książek.

Nie żyje jeden z ważniejszych reżyserów kina francuskiego

Znany francuski reżyser Bertrand Tavernier zmarł w wieku 79 lat w Saint-Maxime – poinformowała w czwartek jego rodzina. Pozostawił po sobie ponad...

zobacz więcej

Cleary w swoich książkach skupiała się na codziennym życiu dzieci. Opowiadała ich historie z subtelnym humorem. „Wiedziała, co sprawia, że jej czytelnicy są szczęśliwi, przestraszeni, wściekli i zdezorientowani” – przypomniał jej wydawca.

Pisarka powiedziała New York Times, że miała szczęście, gdyż pozostały w niej silne wspomnienia z własnego dzieciństwa i że w twórczości wykorzystała również doświadczenia swoich dzieci, bliźniaków: chłopca i dziewczynki urodzonych w 1955 r.

Cleary spędziła wczesne lata na farmie w Yamhill w stanie Oregon, zanim jej rodzina przeniosła się do Portland, gdy miała 6 lat. Mówiła, że nie czytała zbyt wiele, dopóki nie skończyła trzeciej klasy.

Autorka powiedziała, że aspirowała do pisania jako szóstoklasistka, ale najpierw została bibliotekarką. W bibliotece w Yakima w stanie Waszyngton pewien chłopiec dał jej impuls do kariery pisarskiej, kiedy zapytał ją, gdzie mógłby znaleźć książki o „dzieciach takich jak my”.

To doprowadziło do powstania książki „Henry Huggins” o chłopcu dorastającym na Klickitat Street w Portland w stanie Oregon, niedaleko ulicy, na której mieszkała sama Cleary i dało początek serii sześciu książek o Henrym i jego psie Ribsy.

Poularne książki Cleary to „Ellen Tebbits”, „ Otis Spofford”, „ Lucky Chuck”, „Mysz i motocykl” oraz wspomnienia - „ Moje dwie stopy” i „ Dziewczyna z Yamhill”. Jej książki sprzedały się w ponad 85 milionach egzemplarzy na całym świecie,przypomniało wydawnictwo HarperCollins.

Biblioteka Kongresu ogłosiła Cleary „żywą legendą”, a w 1984 roku przyznała jej Medal Newbery, przyznawany corocznie za najwybitniejszy wkład w literaturę dziecięcą w USA.

CZYTAJ TAKŻE: Pożegnanie Adama Zagajewskiego. Kiedy uroczystości w Panteonie Narodowym?

źródło:

Zobacz więcej