RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe obostrzenia już od soboty. Jakie czekają nas ograniczenia?

Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia (fot. PAP/Piotr Nowak)
Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia (fot. PAP/Piotr Nowak)

W sobotę w całym kraju wchodzą nowe restrykcje w związku z rozwijającą się pandemią COVID-19. Będą one obowiązywać do 9 kwietnia. Co zmieni się od 27 marca?

„Obostrzenia zadziałały”. Minister Niedzielski prezentuje dane [WIDEO]

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że w województwie warmińsko-mazurskim przełamano wzrostowy trend zachorowań na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, na której poinformowano o nowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa, padło m.in. pytanie, czy limity zgromadzeń się zmienią i czy nadal będą obowiązywały limity możliwości zaproszenia na spotkanie rodzinne pięciu osób.

– Wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory, oprócz tych, które informowaliśmy, że się zmienią, obowiązują te same, czyli limit zgromadzeń jest pięcioosobowy – odpowiedział szef resortu zdrowia. – Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie – podkreślił Adam Niedzielski.

Jakie nowe obostrzenia będą obowiązywały w Polsce od soboty?

Zamknięte przedszkola i żłobki


Nowym ograniczeniem jest m.in. zamknięcie przedszkoli i żłobków. Opieka będzie zapewniona wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania służby.

Ograniczenia w obiektach kultu religijnego


Zgodnie z zapowiedziami rządu kościoły pozostaną otwarte. Będą w nich jednak obowiązywały ograniczenia – w nabożeństwach będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 m kw. przy zachowaniu dystansu m.in. 1,5 m.

Minister zdrowia i episkopat apelują do proboszczów. Wspólny komunikat

Ministerstwo Zdrowia i episkopat apelują do wszystkich proboszczów o „bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dot. liczby wiernych, którzy...

zobacz więcej

Ograniczenia w sporcie


Już wcześniejsze rozporządzenie Rady Ministrów ograniczyło działalność obiektów sportowych wyłącznie do sportu zawodowego. Od najbliższej soboty nieczynne będą m.in. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe. Wstrzymana zostanie też m.in. rywalizacja młodzieżowa, nie będzie egzaminów dających uprawnienia trenerskie.

Indywidualnie sport można uprawiać jedynie poza obiektami sportowymi „z zastrzeżeniem przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w miejscach objętych tym obowiązkiem, zachowania odległości miedzy osobami poruszającymi się pieszo oraz liczby uczestników znajdujących się w tym samym miejscu”.

Ograniczenia w handlu


Od soboty 27 marca czekają nas także nowe ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych. Otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Do 9 kwietnia będą też obowiązywać nowe limity osób. W sklepach o powierzchni do 100 m kw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 m kw. Natomiast w obiektach o powierzchni powyżej 100 m kw. limit będzie wynosił 1 osobę na 20 m kw.

Zamknięte salony fryzjerskie


Do 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą także wszystkie salony urody, kosmetyczne oraz fryzjerskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej