RAPORT

Wojna na Ukrainie

PiS i Fidesz w PE krytykują słowa europosłanki

Sophie in 't Veld (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Sophie in 't Veld (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Delegacje PiS i węgierskiego Fideszu do Parlamentu Europejskiego skrytykowały we wspólnym oświadczeniu słowa holenderskiej eurodeputowanej Sophie in 't Veld (grupa Odnowić Europę), która – ich zdaniem – „pośrednio przyznała, że europejska lewica wykorzystuje prawodawstwo Unii do prześladowania rządów krajowych”.

PE ostrzega że pozwie KE do TSUE. „Kompromitacja w czasie pandemii”

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której ostrzegł KE, że pozwie ją do TSUE, jeśli „nadal będzie zwlekać z zastosowaniem mechanizmu...

zobacz więcej

Chodzi o komentarz in ‘t Veld opublikowany przez nią wcześniej na Twitterze.

„Problemy związane z rządami Polski i Węgier mają charakter polityczny, a nie prawny. Zatem technokratyczna prawna reakcja nie rozwiąże sytuacji. Wymagana jest odpowiedź polityczna. Komisja Europejska i Rada nie uciekną od zajęcia stanowiska, chociaż próbują” – stwierdziła in ‘t Veld.

Zdaniem delegacji PiS i Fideszu w PE należy „zakończyć polityczne polowanie na czarownice”.

„Nie możemy zaakceptować tego, że lewica grozi rządom narodowym na podstawie politycznej przynależności partii. Ingerowanie w politykę wewnętrzną państw członkowskich daleko wykracza poza postanowienia Traktatu odnoszące się do Parlamentu Europejskiego i w rzeczywistości podważa podstawy uczciwej współpracy między państwami członkowskimi a instytucjami UE. Takie stanowisko zwiększa jedynie podziały w Europie, co jest dla nas nie do przyjęcia” – skomentował Ryszard Legutko, szef delegacji PiS i współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Zobacz także: Nowy pomysł opozycji. Środki UE nie dla Polaków, tylko na „wolne media” [WIDEO]

„Stanowisko in ‘t Veld potwierdza, że faktycznym celem lewicy związanym z tak zwanym mechanizmem warunkowości dla praworządności nie jest ochrona interesów finansowych Unii, ale kary pieniężne dla rządów konserwatywnych. W samym środku najgorszego europejskiego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego jedność i solidarność powinny przeważyć nad politycznym polowaniem na czarownice” – dodał Tamas Deutsch, szef delegacji Fidesz w Parlamencie Europejskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej