RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Seksskandal na uczelni. 710 kobiet zawarło wielomilionową ugodę

Ginekolog miał molestować swoje pacjentki (fot. Shutterstock/Tinnakorn jorruang)
Ginekolog miał molestować swoje pacjentki (fot. Shutterstock/Tinnakorn jorruang)

Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles zawarł wartą 852 milionów dolarów ugodę z 710 kobietami, które oskarżyły byłego ginekologa z kampusu o molestowanie seksualne, a uczelnię o próby tuszowania.

Raper T.I. nie zagra w „Ant-Manie”. W tle zarzuty o molestowanie

Clifford Joseph Harris Jr., znany pod swoim pseudonimem scenicznym T.I., w dwóch pierwszych częściach „Ant-Mana” wcielał się w drugoplanową rolę...

zobacz więcej

To największa ugoda zawarta w sprawie dotyczącej wykorzystywania seksualnego na uczelni w historii.

George Tyndall był ginekologiem na Uniwersytecie Południowej Kalifornii przez dekady. Władze uczelni zawiesiły go w 2016 roku, a następnie pozwoliły spokojnie przejść na emeryturę bez złożenia raportu o nim do stanowej komisji lekarskiej. Mężczyzna, który ostatecznie stracił licencję lekarską, nie przyznaje się do winy.

Innego zdania jest jednak ponad 700 kobiet, które oskarża go o molestowanie seksualne pod pozorem badań ginekologicznych. Byłe pacjentki zarzucały uczelni zaniedbania, twierdząc, że szkoła od lat była świadoma przestępstw Tyndalla. Sprawa wywołała powszechne oburzenie wśród wykładowców i studentów po zarzutach, które pojawiły się w mediach społecznościowych w 2018 roku. Na jej fali ze stanowiska rektora zrezygnował C.L. Max Nikias. Skandal zatoczył nawet międzynarodowe kręgi. W związku z doniesieniami, że wiele ofiar ginekologa pochodziło z Chin, „głębokie oburzenie” wystosował rząd w Pekinie.

Skandal nastąpił po podobnej sprawie, która wstrząsnęła Uniwersytetem Stanu Michigan. Na tej uczelni w East Lansing Larry Nassar, były lekarz zespołu gimnastycznego USA, został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne. W dwóch procesach z 2018 roku stwierdzono, że wykorzystał seksualnie ponad 350 kobiet. Został skazany na 300 lat więzienia.

Czytaj także: Dwie kolejne kobiety oskarżają gubernatora Nowego Jorku o molestowanie seksualne

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej